Baterie TFB będą tańsze

The Batteries przygotowuje się do pilotażowej produkcji baterii cienkowarstwowych TFB, których cena może być zbliżona do popularnych baterii Li-Ion


Baterie TFB będą tańsze – Monitor Rynkowy

Firma The Batteries zakończyła już prace rozwojowe dotyczące unikalnej technologii produkcji baterii cienkowarstwowych TFB (thin-film batteries). Zamknęła cykl fazy prac laboratoryjnych, udowodniwszy wyższość parametrów dla baterii TFB w porównaniu ze standardowymi bateriami litowo-jonowymi.

– Zaczęliśmy produkować próbki baterii w naszym laboratorium do celów testowych naszych potencjalnych klientów – mówi Aliaksei Staravoitau, prezes zarządu The Batteries Sp. z o.o.

Wyniki prac badawczo-rozwojowych pozwalają firmie na produkcję baterii cienkowarstwowych (półprzewodnikowych) o niewielkim rozmiarze. Takich, które znajdą zastosowanie w obszarach: Internetu Rzeczy, bezprzewodowych czujników, mikroukładów elektromechanicznych (MEMS), pamięci CMOS, w wyrobach medycznych do implantacji, kartach elektronicznych (czipowych), podskórnych czipów, aktywnych i półpasywnych systemach RFID, beaconach czy autonomicznych światłach ostrzegawczych.

Baterie TFB mają relatywnie niską pojemność – poniżej 10 mAh i są lepsze w porównaniu z bateriami Li-Ion. Cechują się między innymi wysoką gęstością energii, dużą prędkością ładowania, szerokim zakresem temperatur pracy, bezpieczeństwem z uwagi na niepalność czy możliwością zastosowania w elementach o specyficznych rozmiarach.

Następną fazą rozwoju będzie uruchomienie pilotażowej linii produkcyjnej dla baterii o pojemności 2 MWh/rok. Firma wygospodarowała już dodatkowy obszar pod linię produkcyjną (blisko laboratorium) i rozpoczęła stosowne prace.

– Uruchomienie pilotażowej linii planujemy do końca 2021 roku – zapowiada Aliaksei Staravoitau. – Z pewnością nasza technologia będzie udoskonalana w laboratorium, gdyż chcemy wchodzić na nowe rynki elektroniki użytkowej. Firmy z szerokiego rynku elektroniki i Internetu Rzeczy szukają niezawodnych i długo działających źródeł zasilania. Wydaje się, że obecne konwencjonalne technologie baterii litowo-polimerowych i litowo-jonowych osiągnęły swój szczyt nie zaspokoiwszy wymagań najważniejszych graczy rynkowych. Jedynym powodem, dla którego baterie cienkowarstwowe nie wygrywają jeszcze udziału w  rynku elektroniki użytkowej, jest ich cena, która wynika z kosztów stosowanych obecnie technologii. I właśnie ten udział pragniemy zdobyć, stosując proces produkcyjny, który przeniesie cenę tego typu baterii na poziom cenowy baterii litowo-polimerowych.

Obecnie producenci elektroniki mają duże wymagania względem baterii. Są gotowi płacić wyższą cenę za znacznie lepszą gęstość energii, poprawiony stosunek ceny do wagi, większą elastyczność i bezpieczeństwo inherentne. The Batteries zamierza spełnić te wymagania, obniżając przy tym cenę aż kilkukrotnie, być może nawet do poziomu dziesięciokrotnie niższego niż u konkurencji. Pozwoli to na podbój znacznie większych rynków.

– Z bateriami TFB możemy również wkroczyć na bardziej uregulowane rynki, choćby rynek medyczny, a także na rynki niedostępne dla innych producentów TFB. Również firmy oferujące bezprzewodowe czujniki sieciowe czy systemy RFID są dość wrażliwe na cenę, ale szukają również większej niezawodności i dłuższego cyklu życia baterii. To jest jeden z obszarów, na który możemy wejść również z cenami odpowiadającymi cenom baterii konwencjonalnych – podsumowuje Aliaksei Staravoitau.

Adrian Morel

Podziel się:

Nastepne

Bezpiecznik Ostrowca Świętokrzyskiego

śr. wrz 2 , 2020
Trudne czasy wymagają prostych, szybkich rozwiązań – taka idea przyświecała władzom miasta przy tworzeniu ostrowieckiego pakietu antykryzysowego  Program „Bezpiecznik Ostrowca Świętokrzyskiego” jest konkretną, unikatową formą wsparcia dla lokalnie działających firm oraz wszystkich mieszkańców miasta. To program skierowany na pomoc lokalnej gospodarce, której częścią są także gospodarstwa domowe. – Już od dłuższego czasu obserwujemy, że ceny artykułów spożywczych w całym kraju szybko rosną. Niestety w większości przypadków nie idzie to w […]
Bezpiecznik Ostrowca Świętokrzyskiego – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie