The Batteries przygotowuje się do pilotażowej produkcji baterii cienkowarstwowych TFB, których cena może być zbliżona do popularnych baterii Li-Ion
Firma The Batteries zakończyła już prace rozwojowe dotyczące unikalnej technologii produkcji baterii cienkowarstwowych TFB (thin-film batteries). Zamknęła cykl fazy prac laboratoryjnych, udowodniwszy wyższość parametrów dla baterii TFB w porównaniu ze standardowymi bateriami litowo-jonowymi.
– Zaczęliśmy produkować próbki baterii w naszym laboratorium do celów testowych naszych potencjalnych klientów – mówi Aliaksei Staravoitau, prezes zarządu The Batteries Sp. z o.o.
Wyniki prac badawczo-rozwojowych pozwalają firmie na produkcję baterii cienkowarstwowych (półprzewodnikowych) o niewielkim rozmiarze. Takich, które znajdą zastosowanie w obszarach: Internetu Rzeczy, bezprzewodowych czujników, mikroukładów elektromechanicznych (MEMS), pamięci CMOS, w wyrobach medycznych do implantacji, kartach elektronicznych (czipowych), podskórnych czipów, aktywnych i półpasywnych systemach RFID, beaconach czy autonomicznych światłach ostrzegawczych.
Baterie TFB mają relatywnie niską pojemność – poniżej 10 mAh i są lepsze w porównaniu z bateriami Li-Ion. Cechują się między innymi wysoką gęstością energii, dużą prędkością ładowania, szerokim zakresem temperatur pracy, bezpieczeństwem z uwagi na niepalność czy możliwością zastosowania w elementach o specyficznych rozmiarach.
Następną fazą rozwoju będzie uruchomienie pilotażowej linii produkcyjnej dla baterii o pojemności 2 MWh/rok. Firma wygospodarowała już dodatkowy obszar pod linię produkcyjną (blisko laboratorium) i rozpoczęła stosowne prace.
– Uruchomienie pilotażowej linii planujemy do końca 2021 roku – zapowiada Aliaksei Staravoitau. – Z pewnością nasza technologia będzie udoskonalana w laboratorium, gdyż chcemy wchodzić na nowe rynki elektroniki użytkowej. Firmy z szerokiego rynku elektroniki i Internetu Rzeczy szukają niezawodnych i długo działających źródeł zasilania. Wydaje się, że obecne konwencjonalne technologie baterii litowo-polimerowych i litowo-jonowych osiągnęły swój szczyt nie zaspokoiwszy wymagań najważniejszych graczy rynkowych. Jedynym powodem, dla którego baterie cienkowarstwowe nie wygrywają jeszcze udziału w rynku elektroniki użytkowej, jest ich cena, która wynika z kosztów stosowanych obecnie technologii. I właśnie ten udział pragniemy zdobyć, stosując proces produkcyjny, który przeniesie cenę tego typu baterii na poziom cenowy baterii litowo-polimerowych.
Obecnie producenci elektroniki mają duże wymagania względem baterii. Są gotowi płacić wyższą cenę za znacznie lepszą gęstość energii, poprawiony stosunek ceny do wagi, większą elastyczność i bezpieczeństwo inherentne. The Batteries zamierza spełnić te wymagania, obniżając przy tym cenę aż kilkukrotnie, być może nawet do poziomu dziesięciokrotnie niższego niż u konkurencji. Pozwoli to na podbój znacznie większych rynków.
– Z bateriami TFB możemy również wkroczyć na bardziej uregulowane rynki, choćby rynek medyczny, a także na rynki niedostępne dla innych producentów TFB. Również firmy oferujące bezprzewodowe czujniki sieciowe czy systemy RFID są dość wrażliwe na cenę, ale szukają również większej niezawodności i dłuższego cyklu życia baterii. To jest jeden z obszarów, na który możemy wejść również z cenami odpowiadającymi cenom baterii konwencjonalnych – podsumowuje Aliaksei Staravoitau.
Adrian Morel