Do 2027 r. liczba prowadzonych przez Eurojust spraw może wzrosnąć do 7 tys.

W tym roku minęło 20 lat od powołania Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Eurojust). Szacuje się, że do 2027 r. liczba prowadzonych przez Eurojust spraw wzrośnie do 7 tys.

Fot. Eurojust

Na firmowanej przez Parlament Europejski i Biuro Analiz PE stronie internetowej www.what-europe-does-for-me.eu/pl, dotyczącej wpływu Unii na codzienne życie Europejczyków, opublikowano krótką analizę odnośnie współpracy sądowej – Eurojust.

Jak podkreślił ośrodek analityczny PE, terroryzm i cyberprzestępczość – podobnie jak wiele innych rodzajów działalności przestępczej – nie uznają granic państwowych i stają się coraz bardziej wyrafinowane.

„Zwalczanie przestępczości transgranicznej jest złożoną sprawą, tym bardziej w UE, z jej 28 odrębnymi systemami sądowymi” – wskazano w analizie.

Eksperci zwrócili uwagę, że w 2002 r. w Hadze (Holandia) powołano Agencję Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych (Eurojust). Zauważyli, że udziela ona wsparcia państwom członkowskim przy wykrywaniu i zwalczaniu poważnej przestępczości zorganizowanej o charakterze międzynarodowym, a także pomaga szybko i skutecznie stawiać sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.

„Eurojust ułatwia koordynację dochodzeń i śledztw oraz współpracę między właściwymi organami państw członkowskich. Główne obszary przestępczości, z którymi walczy, to nadużycia finansowe, przemyt narkotyków i pranie pieniędzy” – wyjaśniono w analizie.

Dodano, że agencja zintensyfikowała ponadto swoje działania w obszarze walki z terroryzmem, cyberprzestępczością, przemytem migrantów oraz handlem ludźmi. W latach 2002–2017 Eurojust odnotował dziesięciokrotny wzrost liczby prowadzonych spraw — z 202 do 2550 spraw rocznie. Szacuje się, że do 2027 r. liczba ta wzrośnie do 7 tys.

Biorąc pod uwagę prognozowany wzrost międzynarodowej działalności przestępczej, UE postanowiła wzmocnić rolę Eurojustu i zwiększyć jego skuteczność w zwalczaniu przestępczości transgranicznej. Agencja w nowej postaci funkcjonuje od grudnia 2019 r.

Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

Tylko do 2035 roku będzie można kupić w UE samochód napędzany benzyną lub dieslem. Polski resort sprawiedliwości zapowiada sprzeciw

wt. cze 28 , 2022
Od 2035 roku najprawdopodobniej nie będzie można kupić i zarejestrować na terenie UE nowego samochodu napędzanego benzyną lub dieslem. To efekt nowych przepisów, które na początku czerwca przyjął Parlament Europejski. Od 2035 roku najprawdopodobniej nie będzie można kupić i zarejestrować na terenie UE nowego samochodu napędzanego benzyną lub dieslem. To efekt nowych przepisów, które na początku czerwca przyjął Parlament Europejski. Jak wskazuje prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś, producenci samochodów są już na […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie