Grodzisk Mazowiecki na podium

Grodzisk Mazowiecki na podium – Monitor Rynkowy

Od kilku lat mazowiecka gmina może pochwalić się wieloma dowodami uznania i to na różnych płaszczyznach. Kolejny raz sięgnęła m.in. po tytuł najbogatszej gminy na Mazowszu w kategorii „Miasta powiatowe”. Z Grzegorzem Benedykcińskim, burmistrzem miasta, rozmawia Jakub Lisiecki

Jak smakuje kolejny sukces i uznanie dla Grodziska Mazowieckiego?

Dla mnie osobiście to są zawsze niezwykłe momenty, bo przeszliśmy drogę od najbiedniejszej gminy do miejsca, w którym jesteśmy teraz, czyli top of the top. Grodzisk Mazowiecki utrzymał swoją pozycję i po raz czwarty z rzędu uzyskał miano najbogatszego miasta powiatowego na Mazowszu w rankingu „Najbogatsze samorządy w 2021 roku”.

Kolejnym ważnym ogólnopolskim wyróżnieniem było docenienie przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa naszego Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej – Hali Widowiskowo-Sportowej, jako inwestycji XXI wieku. Dostaliśmy nagrodę pierwszego stopnia. Jest to dla nas ważne, bo projekt hali jest bardzo śmiały i zaawansowany technologicznie.

Grodzisk Mazowiecki na podium – Monitor Rynkowy

Odważne działania. To charakteryzowało politykę zarządzania w gminie Grodzisk Mazowiecki. 

Tak, bo tylko spójność wizji i odważne kroki mogły nas doprowadzić do tego miejsca, w jakim znajdujemy się teraz.

W takim razie: co w tym bieżącym roku uznaje pan za takie kroki milowe?

Osiągnięcia w sferze kultury. Odnieśliśmy duży sukces, organizując po raz pierwszy, wraz z jedną z francuskich gmin, Festiwal Kultur Świata. Zaprosiliśmy artystów z Meksyku, Chile, Armenii i z Senegalu. I muszę powiedzieć, że było to najpiękniejsze wydarzenie kulturalne w historii Grodziska Mazowieckiego. Jest to opinia nie tylko moja, ale przede wszystkim mieszkańców i uczestników festiwalu. Niesamowita energia, barwność, otwartość ludzi i ogromne talenty. Grodzisk przez blisko tydzień żył jakby w innym klimacie. Wydarzenie miało miejsce w nowo wybudowanej hali z miejscem dla ponad 3 tys. osób, a i tak zabrakło miejsca dla wszystkich chętnych. Zdecydowanie to wydarzenie na stałe wpisze się w coroczny kalendarz naszych imprez.

Grodzisk Mazowiecki na podium – Monitor Rynkowy

Jeżeli chodzi o sukcesy gospodarcze, to w tym roku zakończyliśmy bardzo ważną inwestycję: modernizację oczyszczalni ścieków, której koszt wyniósł kilkadziesiąt milionów złotych. Z punktu widzenia rozwoju nie tylko naszej gminy, ale i okolicznych – to bardzo istotna inwestycja. Zmodernizowany obiekt jest w pełni samowystarczalny energetycznie.

A zatem: ustawiczne inwestycje plus dbałość o kulturę – czy tak można podsumować działania w Grodzisku?

Zdecydowanie. Dla mnie zawsze bardzo ważne było połączenie funkcjonalności oraz użyteczności miasta dla mieszkańców wraz z jego wyglądem wizualnym. Nad tym pracowaliśmy i pracujemy każdego roku, tworząc m.in. kolejne ścieżki rowerowe, z których bardzo chętnie korzystają mieszkańcy oraz turyści. Ruch rowerowy w naszym mieście zawsze był wysoki, ale to co teraz zauważam, przeszło chyba nawet nasze oczekiwania – mamy mnóstwo miłośników dwóch kółek.

Grodzisk Mazowiecki od lat był atrakcyjnym miejscem do życia, co też pokazują statystyki zaludnienia. W ciągu 30 lat praktycznie podwoiliśmy liczbę mieszkańców w gminie – wzrosła ona z 29 do 56 tysięcy! To niesie za sobą kolejne wyzwania, takie jak np. zapotrzebowania na szkoły, przedszkola, żłobki. Jesteśmy właśnie w trakcie budowania nowej szkoły. Docelowo placówka edukacyjna będzie funkcjonować dla blisko 600 uczniów szkoły podstawowej oraz dla 200 dzieci z oddziału przedszkolnego. Na terenie szkoły powstanie boisko o trawiastej nawierzchni, chodniki, drogi wewnętrzne, zjazdy, parkingi i plac apelowy. A wszystko w jednym celu: żeby Grodzisk rósł i nieprzerwanie się rozwijał.

Grodzisk Mazowiecki na podium – Monitor Rynkowy
Podziel się:

Nastepne

Brenna Nation - Uroczysko

czw. paź 12 , 2023
Sapphire wychowała się w sierocińcu, w dręczonej wojną krainie. W dniu swoich osiemnastych urodzin na skutek działania tajemnych sił dziewczyna budzi się w całkiem nowym, obcym świecie. Okazuje się, że jest księżniczką z linii błogosławionych królowych i musi wziąć na swoje barki ich dziedzictwo. Zafascynowana przeszłością, bezskutecznie szuka odpowiedzi na wiele trudnych pytań. Aż spotyka piękną lecz okrutną wiedźmę o imieniu Ashes.Zapomina jednak o pewnej prastarej mądrości: nigdy nie ufaj […]
Brenna Nation - Uroczysko – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie