Grodzisk Mazowiecki: Symbol Innowacji 2017

O nowoczesnym i innowacyjnym podejściu władz gminy Grodzisk Mazowiecki do zarządzania oraz o najnowszych inwestycjach, z burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim rozmawia Anna Knapek

Są państwo pierwszą gminą i miastem, która w siedmioletniej historii programu Symbol otrzymała wyróżnienie w kategorii Innowacje.

Bardzo nas to cieszy, bo innowacje to jeden z elementów naszej działalności, na który mocno stawiamy. Oznacza to, że idziemy w dobrym kierunku, ale równocześnie nakłada na nas przyjemny obowiązek robienia jeszcze więcej innowacyjnych rzeczy. Bez innowacji nie będzie postępu. Nie będzie go ani u nas w domu, ani w gminie czy mieście, ani w kraju. Dlatego jako włodarze robimy bardzo dużo, by zrozumieć na czym to polega, próbujemy wielu nowości i jeżeli się udaje, to przekazujemy rzecz dalej.

Gdzie należy szukać innowacji w Grodzisku?

Przede wszystkim w realizacji inwestycji, których się podejmujemy. Trwa właśnie budowa nowoczesnego centrum edukacyjno-społecznego „Mediateka”. Otwarcie trzypiętrowego obiektu planowane jest na 2018 rok. Oprócz interaktywnej biblioteki podzielonej na grupy wiekowe z czytelnią oraz salą komputerową powstaną – z myślą o starszych osobach: strefa ruchu i relaksu, sala gimnastyczna, sala telewizyjno-kinowa, kuchnia i jadalnia, a także zaplecze biurowe. Co ciekawe, Mediateka w swoich zasobach będzie miała również punkt przedszkolny, w którym dziadkowie będą mogli zostawić swoje wnuczęta na kilka godzin. Projekt uwzględnia również potrzeby osób niepełnosprawnych.

W dalszym ciągu również pracujemy nad projektem Interdyscyplinarnego Centrum Innowacji, które miałoby skupiać start-upy z całego regionu. Naszym założeniem jest stworzenie miejsca dla młodych i kreatywnych ludzi, którzy swoimi nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi będą wspierać lokalne firmy. W tej chwili ogłaszamy konkurs na przygotowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej tego miejsca. Będziemy również starać się o dotację unijną na realizację tego projektu. Chcemy połączyć w jednym miejscu trzy filary: samorząd, biznes i naukę.

Czy taka synergia jest możliwa?

Nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna. Jak wiadomo, w naszej gminie aktywność inwestorów jest bardzo wysoka. Mamy sporo ciekawych firm, również z segmentu nowoczesnych technologii. Jako samorząd wspieramy te firmy. Dążymy do połączenia tych trzech spoiw, o których wspominałem wcześniej, m.in. podpisując z Politechniką Warszawską umowę na stworzenie filii w Grodzisku Mazowieckim. Taka filia to szansa dla studentów na praktyki lub pracę w firmach o wysokim stopniu innowacyjności, które są właśnie tutaj. A dla firm to bezpośredni i szybki dostęp do wykształconych, kreatywnych osób. Do tego dodajmy jeszcze cykl „Przedsiębiorczy Grodzisk”, którego jesteśmy inicjatorem, a który ma na celu doprowadzenie do spotkań pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorcami a ekspertami naukowymi z danej dziedziny. Te spotkania dają wymierne korzyści i efekty.

Jacy nowi inwestorzy pojawili się w Grodzisku Mazowieckim?

Nową firmą, która rozgościła się na naszym terenie, jest H&M i jego centralna sortownia dla połowy Europy. Bardzo nowoczesny, zautomatyzowany zakład, który daje zatrudnienie blisko 500 osobom. Ale o tym, że w Grodzisku dobrze się żyje zarówno mieszkańcom, jak i inwestorom, świadczy również rozbudowa firm, które już istnieją, jak np. polska firma Carpol, która szykuje się do zwiększenia kilkukrotnie swojej powierzchni produkcyjnej.

O jakiej firmie pan marzy, która mogłaby się pojawić w Grodzisku i zainwestować?

Odpowiem bez zastanowienia: Tesla. To moje marzenie. Mamy informację o tym, że Tesla szuka miejsca w Europie, nawiązaliśmy już kontakt z tą firmą, by zachęcić ją właśnie do wyboru Grodziska. Chciałbym również, by przy autostradzie powstały kolejne centra innowacji, które byłyby nastawione na badania i rozwój. Mamy tam miejsca idealnie pasujące na tego typu inwestycje. Potwierdzeniem tego, że jesteśmy najlepszym miejsce w Polsce do inwestowania jest również przyznana nam przez „Financial Times” nagroda w 5 różnych kategoriach i tytuł Miasta Przyszłości. Udało się nam stworzyć miejsce nowoczesne, otwarte na innowacyjność, odpowiednie dla inwestorów, ale i dla mieszkańców.

Podziel się:

Nastepne

Prudnik – miasto przyjazne

czw. gru 21 , 2017
Prudnik stara się wykorzystać do rozwoju wszystkie swoje atuty. Otwartość na inicjatywy gospodarcze i kulturowe jest tam jedną z istotnych zasad działania. Z Franciszkiem Fejdychem – burmistrzem Prudnika rozmawia Jarosław Buchholz Czas trudnych przemian gospodarczych był dla takich miast jak Prudnik prawdziwym wyzwaniem. Jak obecnie postrzega pan realne możliwości rozwoju waszego miasta i gminy? W strategii rozwoju całego województwa, która uwzględnia specyfikę naszego miasta i gminy, mamy wpisane najważniejsze elementy. […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie