Mszczonów z wizją

Rozmowa z Józefem Grzegorzem Kurkiem, burmistrzem Mszczonowa – gminy nagrodzonej tytułem Symbol Dekady 2011 – 2020

Józef Grzegorz Kurek, burmistrz Mszczonowa (z prawej) odebrał Symbol Dekady 2011-2020 z rąk Jakuba Lisieckiego, red. nacz. “Monitora Biznesu”


Mszczonów jest gminą prężnie działającą, znaną z ciekawych inwestycji, dobrego skomunikowania oraz zarządzania. Czym aktualnie gmina może się pochwalić?

Na terenie Mszczonowa zawsze coś się dzieje. Niedawno zakończyła się budowa zakładu dla Corning Optical Communications, amerykańskiego producenta światłowodów. Od nowego roku obiekt będzie wyposażany w linie produkcyjne. To duża inwestycja, która da zatrudnienie co najmniej 350 osobom, z czego 1/3 będą stanowić inżynierowie. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca grudnia 2022 r. Kolejną inwestycją będzie powstanie zakładu produkującego nowoczesne, specjalne szkło – będzie to inwestycja na miarę XXII wieku, o szczegółach której będę mógł powiedzieć już niedługo.


Mszczonów nazywany jest rozrywkową perłą Polski. Czy w tym segmencie pojawiły się nowe inwestycje?

Oczywiście! Otworzyliśmy Deepspot – najgłębszy basen nurkowy na świecie. Mimo pandemii basen funkcjonuje normalnie, bo jest to obiekt szkoleniowy. Oczywiście przy zachowaniu wszelkich wytycznych i środków ostrożności. Jako gmina idziemy cały czas do przodu. A mnie marzy się już kolejna inwestycja. Górkę, która jest na terenie Mszczonowa, chcę wykorzystać na stok narciarski prowadzący bezpośrednio do Suntago Wodny Świat. W przerwach od zimowych szaleństw narciarze mogliby korzystać z największego zadaszonego parku wodnego w Europie. Chciałbym, żeby powstała infrastruktura, która pozwoli na kompleksowy odpoczynek niezależnie od pory roku.


Widać rozmach i imponujące inwestycje. A jak jest z poprawianiem codziennego komfortu życia mieszkańców?

Zainwestowaliśmy duże środki własne w inwestycje drogowe, jak chociażby obwodnicę Mszczonowa czy skrzyżowania z drogami krajowymi. Teraz pracujemy nad koleją, która będzie można jeździć ze Skierniewic do Warszawy przez Mszczonów, Tarczyn, Piaseczno. Nasz podstawowy cel jest jasny: tworzyć lokalną społeczność, w której ma być praca, dobra komunikacja, brak korków, atrakcje dla mieszkańców i dobra infrastruktura. I myślę, że to nam się udaje.


Jak sytuacja pandemiczna wpłynęła na państwa działalność?

W pierwszej fazie przede wszystkim staraliśmy się pomóc mieszkańcom i firmom, które działają na naszym ternie. Na ten czas tym, którym uniemożliwiono działalność, zawiesiliśmy opłaty podatkowe. Zresztą u nas zawsze tak było, że gdy ktoś miał problem, to staraliśmy się pomóc. Mszczonów słynie z przyjaznego nastawienia do przedsiębiorców. Nie tylko nieustannie przyciągamy nowych, ale także dobrze żyjemy z tymi, którzy już u nas są.


Upływający rok był niewątpliwie trudny, także dla samorządów. Czy na kolejny rok patrzy pan z nadzieją?

Nowy rok przyniesie kolejne miejsca pracy i inwestycje dla mieszkańców. Otwarcie wspomnianej fabryki światłowodów, uruchomienie kolejnych hal produkcyjnych, rozbudowa systemu oczyszczalni ścieków – będzie więc dobrze. Czekamy na ten kolejny rok, wierzymy, że będzie bardziej sprzyjający. Czekamy wszyscy na turystów, dla których przygotowana jest moc atrakcji. Czekamy na to, żeby nasi mieszkańcy wreszcie mogli korzystać ze wszystkiego, co dla nich przygotowujemy na bieżąco. Czekamy na normalność.


Rozmawiała: Anna Knapek

Podziel się:

Nastepne

Kartuzy: kurort wypoczynkowy

wt. gru 22 , 2020
Nagrodzone Symbolem Polskiej Samorządności Kartuzy, stolica Kaszub, to piękne miasteczko. Otoczone lasami, z bajecznymi jeziorami, znów ma szansę stać się kurortem wypoczynkowym, tak jak w okresie międzywojennym O Kartuzach znów się mówi – i to mówi się dobrze. W granicach administracyjnych miasta znajduje się 6 jezior, w samym mieście jest ich aż 4. To unikat w skali całego kraju, a nawet Europy. Unikat ten do niedawna był problemem, gdyż wieloletnie […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie