Nagrodzone Symbolem Polskiej Samorządności Kartuzy, stolica Kaszub, to piękne miasteczko. Otoczone lasami, z bajecznymi jeziorami, znów ma szansę stać się kurortem wypoczynkowym, tak jak w okresie międzywojennym
O Kartuzach znów się mówi – i to mówi się dobrze. W granicach administracyjnych miasta znajduje się 6 jezior, w samym mieście jest ich aż 4. To unikat w skali całego kraju, a nawet Europy. Unikat ten do niedawna był problemem, gdyż wieloletnie zaniedbania stanu jezior doprowadziły do ich zanieczyszczenia. Wprawdzie wody były monitorowane przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ale ich jakość była coraz gorsza. Doszło do tego, że w mieście unosił się pochodzący z jezior nieprzyjemny zapach. Na szczęście to już przeszłość.
– Przygotowania do zdobycia pieniędzy na rekultywację jezior trwały siedem lat – mówi Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz miasta. – Wymagało to ogromu pracy, ale było warto. W 2019 roku pozyskaliśmy 45 mln zł na projekt pn. Kompleksowa rekultywacja jezior: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże w Kartuzach. Kwota ta została przyznana w ramach POIiŚ przez NFOŚiGW. Całkowita wartość zadania wynosi blisko 55 mln zł. Jest to największy w Polsce projekt kompleksowych działań poprawy jakości zdegradowanych zbiorników wodnych. Teraz prowadzimy fizyczną część oczyszczania osadów. Są one tłoczone rurociągiem do specjalnie wyposażonej oczyszczalni. Po tym etapie nastąpi oczyszczanie chemiczne, a na samym końcu – biologiczne. Jeziora zostaną zarybione. Całość przedsięwzięcia potrwa do 2023 roku. Łączna powierzchnia zrekultywowanych gruntów wyniesie 120 ha – to wielkość, którą porównać można do ponad 170 boisk piłkarskich.
Kartuzy chcą być kurortem tak znaczącym, jak w okresie międzywojennym. Są jedynym miastem w Europie otoczonym lasami bukowymi. Mają przepiękne jeziora, sąsiedztwo góry Wieżycy mierzącej 329 m ponad poziom morza, wyciągi narciarskie, Centrum Sportów Wodnych, czyste powietrze oraz mnóstwo truskawek i grzybów. Warto też podkreślić, że stale odnawiana jest tkanka miejska Kartuz. To właśnie w jej ramach jednym z najbardziej udanych projektów okazała się rewitalizacja historycznego dworca kolejowego, połączona z pomysłem urządzenia pięknie zaprojektowanej, nowoczesnej, dwupoziomowej biblioteki mieszczącej się na wyższej kondygnacji budynku. Inwestycja ta została nagrodzona w plebiscycie na najładniejszy dworzec kolejowy 2018 roku.
– Zapraszam do Kartuz o każdej porze, szczególnie w sezonie letnim – mówi Mieczysław Grzegorz Gołuński. – Od trzech lat w weekendy przy dworcu na wszystkich, którzy przyjadą do Kartuz, czeka przewodnik, by oprowadzać ich po mieście. W niedziele na zrewitalizowanym rynku organizujemy koncerty z cyklu „Muzyka świata”, zaś w Kartuskiej Kolegiacie odbywają się koncerty organowe. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia profilu na Facebooku pn. „Kartuzy Stolica Kaszub”. Warto także odwiedzić stronę www.kartuzy.pl
Grażyna Herich