Nowoczesna spółdzielnia

Konsekwentna dbałość o zasoby mieszkaniowe i skuteczne zarządzanie to domena SM „Nowa” w Jastrzębiu-Zdroju

Spółdzielnia należy do najmłodszych w Polsce (działa od 1996 r.), ale i największych na Śląsku – jej zasoby zlokalizowane są w czterech gminach. Powstała na bazie mieszkań zakładowych (głównie Jastrzębskiej Spółki Węglowej), przejęła budynki przede wszystkim z „wielkiej płyty” i w okresie 25 lat dzięki planowym przedsięwzięciom remontowym i modernizacyjnym oczyściła je z azbestu. Kończy się kompleksowa termomodernizacja 141 budynków: docieplenie ścian, modernizacja centralnego ogrzewania, wymiana stolarki okiennej na klatkach schodowych oraz ocieplenie stropodachów.

Działania w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych w zakresie niedrogiego i bezpiecznego zamieszkiwania zarząd realizuje w oparciu o planowe podejście do gospodarki remontowej i utrzymania budynków we właściwym stanie technicznym. Zmodernizowane zostały wszystkie 162 dźwigi osobowe, zamontowano dźwigi o większym udźwigu i większych kabinach, co znacznie ułatwia transport dużych przedmiotów, a nowoczesne sterowanie mikroprocesorowe z falownikiem pozwala uzyskać oszczędności energii elektrycznej. Ponadto bezpieczeństwo korzystających z dźwigów zapewnia komunikacja głosowa z pogotowiem awaryjnym.

Spółdzielnia wdrożyła w życie pilotażowe plany: centralnego dostarczania ciepłej wody z elektrociepłowni, co chroni środowisko i zapobiega smogowi oraz wykorzystania energii słonecznej przez montaż instalacji fotowoltaicznych. Energia słoneczna pokrywa zużycie energii elektrycznej potrzebnej na wspólne cele budynków mieszkalnych, jak choćby zasilanie wind, oświetlenie klatek schodowych, przejść, piwnic, zasilanie innych urządzeń (domofon, monitoring itp.).

Te przedsięwzięcia realizowane są  przy pomocy zewnętrznych środków finansowych, tj. UE, WFOŚiGW oraz sprzedaży „białych certyfikatów”. Znaczne środki finansowe zgromadzone w formie funduszy umożliwiają realizację przedsięwzięć niedostępnych dla innych podmiotów, np. korzystnych kredytów termomodernizacyjnych z niskim oprocentowaniem i możliwością częściowego umorzenia.

– Nasz model zarządzania potwierdza jego skuteczność. Nie stwierdzamy żadnych  zagrożeń dla dalszego rozwoju spółdzielni i realizacji zadań statutowych. Przede wszystkim systematycznie doskonalimy zarządzanie i wypełniamy dalekosiężne plany oparte o nowoczesne technologie, zapewniając naszym zasobom poprawę funkcjonalności i optymalizacji kosztów utrzymania – podkreśla Władysław Dydo, prezes SM „Nowa”.

Danuta Klimek

Podziel się:

Nastepne

Medycyna regeneracyjna 2.0

czw. sie 26 , 2021
Zespół naukowców pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Beaty Kolesińskiej z Politechniki Łódzkiej opracowuje innowacyjne materiały hybrydowe do opatrywania ran cukrzyków Cukrzyca dotyczy blisko 270 mln osób na całym świecie i z uwagi na zasięg należy do chorób cywilizacyjnych. Zespół stopy cukrzycowej towarzyszący chorobie to jedno z największych i najgroźniejszych powikłań w jej przebiegu, a towarzyszące mu rany są jednymi z najtrudniejszych do wyleczenia. Zespół naukowców, skupiony wokół prof. dr hab. inż. Beaty Kolesińskiej […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie

/tmp/