Szpital w Chojnicach, tegoroczny laureat Symbolu Nowoczesnej Opieki Medycznej, świeci przykładem placówki nieustannie inwestującej w sprzęt. Cel: jak najlepsza opieka pacjentów

Szpital Specjalistyczny im. J.K. Łukowicza w Chojnicach posiada 18 oddziałów, w tym stację dializ i szpitalny oddział ratunkowy. Funkcjonuje tu 30 poradni specjalistycznych, centralne laboratorium diagnostyczne, zakład patomorfologii, zakład diagnostyki obrazowej oraz dział rehabilitacji.
Placówka udziela świadczeń mieszkańcom powiatu chojnickiego oraz powiatów ościennych (m.in. człuchowskiego i tucholskiego). W skali roku z jej usług korzysta średnio ok. 200 tys. pacjentów. Na oddziałach szpitalnych w tym okresie hospitalizowanych jest ok. 18 tys. chorych, a SOR wykonuje ok. 26 tys. świadczeń zdrowotnych. Poradnie specjalistyczne udzielają porad ok. 44 tys. pacjentów. Stacja dializ wykonuje rocznie ok. 10 tys. zabiegów.
– Gwarantujemy dostęp do bardzo wysokiej jakości usług medycznych – zapewnia Maciej Polasik, dyrektor szpitala. – Pacjenci mogą liczyć przede wszystkim na wsparcie wyspecjalizowanej i profesjonalnej załogi, na jak najlepszą opiekę i skuteczne leczenie. Nasza kadra medyczna to wysokiej klasy specjaliści. Personel stale podnosi swoje kwalifikacje oraz uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych szkoleniach. Poszerza się też nasze grono lekarzy ze stopniami naukowymi doktora i doktora habilitowanego.
Dyrektor Maciej Polasik jest dumny z utworzenia Chojnickiego Centrum Kardiologii, w ramach którego funkcjonuje oddział kardiologiczny oraz pracownia kardioangiologii inwazyjnej. Wykonuje się w niej m.in. zabiegi koronarografii i angiografii, a także wszczepianie i wymiana kardiowerterów czy stymulatorów serca. Na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej wykonuje się m.in. endoprotezoplastyki stawu biodrowego, atroskopie i atroskopowe rekonstrukcje uszkodzeń stawu kolanowego i ramiennego. Z kolei na oddziale urologii i onkologii urologicznej operowane są m.in. nowotwory układu moczowego. Wykonuje się tu również zabiegi nowoczesnymi metodami endoskopowymi i laparoskopowymi. Oddział chirurgii ogólnej specjalizuje się w chirurgii gastroenterologicznej, w tym w operacjach laparoskopowych oraz pełnym zakresie zabiegów endoskopowych.
– Szczególną troską objęliśmy pacjentów onkologicznych, których rocznie przyjmujemy ok. 2 tysiące – podkreśla dyr. Maciej Polasik. – Utworzyliśmy dla nich dzienny oddział chemioterapii, poradnię onkologiczną oraz poradnię chirurgii onkologicznej. Dysponujemy nowoczesnym, znakomicie wyposażonym blokiem operacyjnym, na którym wykonywane są liczne zabiegi chirurgiczne, ortopedyczne i ginekologiczne.
Szpital w ostatnich latach realizował kilka inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Do już istniejącego SOR dobudowano budynek o powierzchni 200 m kw. Zakupiono sprzęt i aparaturę medyczną. Poprawiono dostępność i rozwój specjalistycznych usług medycznych – kardiologii i leczenia onkologicznego – poprzez rozbudowę infrastruktury i zakup specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej. Rozbudowano dzienny oddział chemioterapii, zmodernizowano i rozbudowano pracownię endoskopii oraz zakład diagnostyki obrazowej. Zakupiono sprzęt do diagnostyki endoskopowej, RTG oraz tomograf komputerowy. Z kolei w ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zrealizowano kompleksową termomodernizację budynku głównego szpitala.
– Chcemy dalej się rozwijać, inwestować w nowoczesne metody diagnostyki i leczenia. W planach mamy zakup m.in. nowego angiografu. Chcielibyśmy wyposażyć nasz oddział okulistyczny w nowoczesny laser do zabiegów na gałce ocznej, a także zakupić nowoczesny rezonans magnetyczny – podsumowuje dyr. Maciej Polasik.
Danuta Klimek