Ożarowice budują

Gmina Ożarowice stale realizuje nowe inwestycje. Urząd gminy otrzymał już 100% dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne na prywatnych budynkach i wybrał operatora. Równolegle rozpocznie się budowa nowego żłobka i farmy fotowoltaicznej

Dzięki staraniom ożarowickich samorządowców, gmina otrzymała 1,5 mln zł dofinansowania na budowę żłobka.

– Będzie to pierwszy publiczny żłobek w powiecie tarnogórskim, na terenie gminy wiejskiej. Przewidujemy że znajdzie się w nim miejsce dla 48 dzieci – mówi Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic. Projekt jest już gotowy, a firma, która wybuduje obiekt, zrobi to do końca roku. Żłobek rozwiąże problem wielu młodych ludzi, którzy wybrali Ożarowice jako miejsce do życia. Warto dodać, że na ukończeniu jest budowa przedszkola dla 100 dzieci. 

Trzy lata temu Ożarowice starały się o prawie 23 mln zł na realizację OZE. Pieniądze spływały transzami, obecnie spłynęło już 100% wnioskowanych środków. W programie biorą udział mieszkańcy, którzy wtedy złożyli deklarację przystąpienia do projektu „Odnawialne Źródła Energii szansą na poprawę jakości powietrza w Gminie Ożarowice”. Na kilkuset dachach prywatnych domów powstaną instalacje fotowoltaiczne, które pozwolą znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. U niektórych zamontowane zostaną kolektory solarne, pompy ciepła oraz kotły na biomasę. Wykonanych zostanie 1100 instalacji.

Według teoretycznych obliczeń koszty instalacji zwrócą się po około roku. Mieszkańcy sami zapłacą za ubezpieczenie i serwisowanie OZE, ale pozostają one ich własnością. Przy instalacji fotowoltaicznej nadwyżkę wyprodukowanej energii mieszkańcy oddadzą do sieci, a z powrotem zakład energetyczny zwróci im o 20% mniej przekazanej energii. Gmina buduje też własną farmę fotowoltaiczną, o mocy 1000 kWp.

– Moim marzeniem jest połączenie wszystkich wytwórców energii elektrycznej z OZE w jeden system, tak, aby dystrybucja energii odbywała się w obrębie gminy – mówi Grzegorz Czapla. Realizacja OZE zostanie zakończona w 2022 roku. W planach samorządu jest jeszcze budowa rynku i hali sportowej. Teraz za wizjonerstwo i inwestycje z myślą o mieszkańcach Ożarowice oraz wójt Grzegorz Czapla otrzymali nagrodę Strateg Samorządności 2020.

Grażyna Herich

Podziel się:

Nastepne

Emerytury i renty w górę. Waloryzacja świadczeń z ZUS

wt. mar 30 , 2021
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął coroczną waloryzację emerytur i rent. Świadczenia wzrosną o ponad 4 proc. Minimalna emerytura jest teraz wyższa o 50,88 zł Waloryzacja procentowa polega na pomnożeniu świadczenia z lutego w kwocie brutto przez wskaźnik, który w tym roku wynosi 104,24 proc. Wysokość wskaźnika waloryzacji zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Przykład: Jeśli w lutym 2021 roku emerytura wynosiła 2000 zł […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie