Powstanie największy w Polsce HUB produkcji  zielonego wodoru

Spółka H2 Energy, należąca do grupy Westa Investments, podpisała z JLL umowę obejmującą wsparcie doradcze przy realizacji inwestycji zlokalizowanej w województwie lubuskim. Firma planuje stworzyć tam jedno z największych zagłębi produkcji zielonego wodoru w Europie, w oparciu o wielkoskalowe farmy wiatrowe i fotowoltaiczne.

– Rolą ekspertów JLL w projekcie będzie pozyskanie partnera zainteresowanego rozwojem hubu wodorowego wspólnie z H2 Energy. JLL ma aż sto lat doświadczenia zgromadzonego przez zespół w energetyce odnawialnej, słonecznej, wiatrowej, branży akumulatorów oraz technologii wodorowych – mówi Artur Paluch, prezes zarządu spółki Westa Investments.

Spółka H2 Energy, której większościowym udziałowcem jest krakowska Westa Investments S.A. z ul. Floriańskiej, pracuje nad opracowaniem i wdrożeniem koncepcji zagospodarowania nieruchomości położonych na terenie województwa lubuskiego na potrzeby zrealizowania jednego z największych w Europie hubów do produkcji zielonego wodoru w oparciu o wielkopowierzchniowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne. W tym celu pozyskała już ponad 1 500 ha nieruchomości. Strategiczne położenie inwestycji zdefiniowane jest poprzez istniejące w pobliżu zakłady chemiczne, sieć gazociągową, która w przyszłości może być wykorzystywana do transportu zielonego wodoru, jak również linie kolejowe oraz porty morskie. Ma to być jedno z głównych miejsc rewolucjonizujących europejską energetykę. Celem jest całkowite uniezależnienie od paliw kopalnych, w tym gazu i węgla.

– Powierzchnia pozyskanych działek pozwala zabudować modułowo elektrolizery o łącznej mocy liczonej w gigawatach, co wydaje się być największym tego rodzaju procedowanym projektem w Polsce – mówi Artur Paluch.

W dniu 3 lipca 2023 roku H2 Energy podpisała list intencyjny z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie w sprawie współpracy nad projektami naukowymi związanymi z produkcją, transportem i logistyką wodoru. Deklarowana współpraca zakłada przede wszystkim współdziałanie w zakresie realizacji projektów wodorowych zasilanych z odnawialnych źródeł energii, w tym w szczególności z zakresu transportu i logistyki wyprodukowanego wodoru oraz propagowania energetyki wodorowej, a w szczególności tzw. zielonego wodoru, jako paliwa przyszłości.

Naukowcy wskazują tzw. zielony wodór jako najważniejszą szansę na uniezależnienie się od monopolistycznych dostawców gazu ziemnego oraz innych paliw kopalnych – z możliwością wykorzystania znacznej części istniejącej infrastruktury gazowej i transportowej. Analizy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wskazują, że potencjał technologii wodorowych nie był dotąd w naszym kraju w pełni wykorzystywany. Dziś 95 proc. ogólnoświatowej produkcji wodoru odbywa się w procesie reformingu gazu ziemnego, czego skutkiem ubocznym jest emisja dwutlenku węgla. Tak pozyskany wodór określany jest mianem szarego. Docelowo w transformacji energetycznej kluczową rolę odegrać ma wodór zielony – pozyskiwany w procesie elektrolizy zasilanym energią z OZE. Mówiąc najprościej: wytwarzanie zielonego wodoru ma być sposobem na magazynowanie energii ze źródeł odnawialnych, w tym farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Projektowany przez krakowskich przedsiębiorców hub H2 Energy ma służyć takiej właśnie rewolucji.

Podziel się:

Nastepne

Jason Rekulak - Tajemne rysunki

pt. lip 7 , 2023
Krótko po wybrnięciu z życiowych kłopotów Mallory Quinn podejmuje pracę jako niania na idyllicznym przedmieściu w New Jersey. Ma swój własny kąt, codziennie wieczorem trenuje biegi i osiąga upragnioną stabilność. Ponadto nawiązuje szczerą więź ze swoim podopiecznym Teddym, nieśmiałym pięciolatkiem, który nie rozstaje się nigdy ze swoim szkicownikiem. Chłopiec rysuje to, co zwykle rysują dzieci: drzewa, króliki i balony. Ale pewnego dnia Teddy kreśli coś zupełnie innego: mężczyznę w lesie, […]
Jason Rekulak - Tajemne rysunkiJason Rekulak - Tajemne rysunki

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie