Samorządowy wzorzec z Sèvres

Ponad czterdziestotysięczna gmina i miasto Grodzisk Mazowiecki to dziś jeden z najlepszych w Polsce przykładów mądrego rozwoju i umiejętnego wykorzystywania atutów

Zarządzany od 1994 r. przez burmistrza Grzegorza Benedykcińskiego Grodzisk Mazowiecki rozwija się w imponujący sposób. Przybywa nowych inwestorów, stale zwiększa się liczba ludności, a nowe inwestycje znacząco poprawiają komfort życia. 

Inwestor – tak, ale na naszych zasadach

Grodzisk dzięki swojej lokalizacji jest doskonałym miejscem do lokowania inwestycji. Ale nie tylko dlatego. Urzędnicy starają się, żeby inwestor miał jak najbardziej uproszczone procedury. Właśnie dzięki takiemu podejściu udało się pozyskać tylu inwestorów. – Na moim pierwszym spotkaniu z szefami firm działających na terenie Grodziska było pięć osób, teraz przychodzi ich ponad 300. Mamy trzy potężne strefy przemysłowe i – co ważne – możliwości ciągłego rozwoju. Wiem jedno: lepszego miejsca do inwestycji w Polsce nie ma! I mówię to nie tylko jako burmistrz Grodziska, za tym przemawiają po prostu fakty: świetna komunikacja drogowa, kolejowa, wkrótce lotnisko; to są argumenty nie do zbicia – mówi Grzegorz Benedykciński. 

Obecnie gmina ma już tak silną markę, że może pozwolić sobie na wybór inwestora. Możliwości ulokowania swoich inwestycji przez przedsiębiorstwa, które potrzebują niewykwalifikowanej siły roboczej, właściwie się wyczerpały. Teraz czas na ściąganie firm szukających wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Takie inwestycje mają także przyciągnąć nowych mieszkańców: wykształconych, dobrze zarabiających i nie wymagających pomocy socjalnej, którzy znajdą tu dobre miejsce do życia.

Tylko jeden problem

Gmina i miasto rozwijają się harmonijnie, sytuacja finansowa jest bardzo dobra, nie brakuje pomysłów na kolejne inwestycje i zadania poprawiające komfort mieszkania. Jest jednak jedna bolączka, która znacząco stopuje możliwości i aspiracje Grodziska: brak obwodnicy, o budowę której władze gminy starają się już od wielu lat, sprawia, że przyciąganie kolejnych inwestorów musiało zostać ograniczone w obawie przed zakorkowaniem miasta. Ta inwestycja jest kluczowa w perspektywie dalszego rozwoju, ale decyzja o rozpoczęciu budowy od półtora roku nie została podjęta przez Wojewodę Mazowieckiego.

– Bardzo nie chcę, aby do takiej sytuacji doszło, a uważam, że każdy problem można rozwiązać polubownie. Ale jeżeli okaże się, że za kolejne 2–3 miesiące nadal nie będzie decyzji, to być może będę organizował protesty. Smutne to, ale widocznie inaczej się nie da – mówi Grzegorz Benedykciński.

Innowacyjność w projektach i myśleniu 

Gmina realizuje obecnie inwestycje za kwotę ponad 100 mln zł zaczynając od budynków komunalnych, po przebudowę i rozbudowę szkół, przedszkoli i żłobków czy budowę sali gimnastycznej. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na budowę hali widowiskowo-sportowej za ok. 60 mln zł. W stopniu zaawansowanym trwają prace nad Centrum Seniora i Biblioteką, której otwarcie planowane jest jesienią. Ciągle także poszerza się zakres usług i udogodnień, z których mieszkańcy będą mogli w niej skorzystać. Język angielski, turystyka, także międzynarodowa, ale też szybkie badania EKG, poziom ciśnienia – wszystko skonfigurowane ze szpitalem – tak, żeby ludzie starsi mogli w spokojnych i komfortowych warunkach zadbać o swoje zdrowie.

Jednym z oryginalnych pomysłów, jaki udało się wdrożyć, jest odnowienie starego dworca i otworzenie w nim małej galerii sztuki. Obywają się tam teraz występy artystyczne, wystawy, spotkania z podróżnikami. Jest to miejsce, gdzie można również zakupić pamiątki z Grodziska, a także uzyskać informację turystyczną.

Nowoczesność i innowacyjność widać w działalności związanej z bieżącym funkcjonowaniem gminy. Planowane jest zakupienie dla straży miejskiej oraz dla innych jednostek miejskich samochodów elektrycznych, a także budowa ogólnodostępnych stacji ładowania takich pojazdów. Marzeniem władz jest ściągnięcie do gminy Tesli jako inwestora i choć na razie amerykański gigant nie ma w planach inwestycji w Polsce, to już odpowiedział, że jeśli takie plany powstaną, to wówczas na pewno burmistrz Grzegorz Benedykciński będzie dobrym partnerem biznesowym dla Elona Muska. 

 

Podziel się:

Nastepne

PowerUp! stawia na optymalizację

śr. maj 30 , 2018
Krajowy finał konkursu PowerUp! został rozstrzygnięty. Na Wielkim Finale w Pradze polski start-up Indoorway zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązanie optymalizacji przestrzeni użytkowej EIT InnoEnergy, największy europejski fundusz w branży cleantech, po raz czwarty poszukuje najlepszych start-upów pracujących nad rozwiązaniami z obszaru energii, smart cities, cyberbezpieczeństwa, czystych technologii czy elektromobilności. Do tegorocznej edycji konkursu PowerUp! zgłosiło się niemal 300 zespołów z 24 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Polska okazała się być tegorocznym […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie

/tmp/