Spółdzielnia przyszłości

SM „Służew nad Dolinką” od lat prowadzi nowoczesną działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami, rozbudowuje swoje niezwykle atrakcyjnie zlokalizowane zasoby i planuje kolejne inwestycje. To jedno z najlepszych do zamieszkania miejsc w stolicy i przykład skutecznego zarządzania

Dobrze zarządzana spółdzielnia mieszkaniowa to wygoda i komfort zamieszkiwania, a także stabilizacja, pewność jutra i możliwość korzystania z wielu udogodnień. Jednym z najlepszych przykładów jest spółdzielnia „Służew nad Dolinką” powstała w Warszawie w 1991 r. w wyniku wydzielenia z zasobów SM „Mokotów”.

Tak wygląda spółdzielnia przyszłości. Zarządza 42 budynkami spółdzielczymi i 4 wspólnotami mieszkaniowymi. Liczy ponad 6 tys. członków. Dba przede wszystkim o stan techniczny i ekonomiczną eksploatację nieruchomości (wszystkie zasoby przeszły pełną termomodernizację) i infrastruktury, a także o zieleń i o bezpieczeństwo na terenie osiedla. Pionierskie rozwiązania w tej kwestii stały się wzorem do naśladowania dla innych. Konsekwentnie inwestuje: od 2003 r. wybudowała 5 budynków mieszkaniowych z funkcjami usługowymi i garażami.

Najnowszym przedsięwzięciem jest inwestycja „Sonata nad Dolinką”, na którą składają się 142 mieszkania i ponad 200 miejsc parkingowych z częścią usługową przeznaczoną m.in. na opiekę medyczną dla mieszkańców osiedla. Ceny mieszkań kształtowały się w okolicach 12–13 tys. zł/m2, a sprzedaż przebiegła bezproblemowo. Zasiedlanie planowane jest na połowę 2021 r.

– Tę inwestycję można opisać tylko w samych superlatywach – mówi Grzegorz Jakubiec, prezes SM „Służew nad Dolinką”. – Od stacji metra dzieli ją pół minuty spaceru – lub nawet mniej, w zależności od lokalizacji wyjścia z klatki schodowej. Dla komfortu mieszkańców przebudowaliśmy jeden ciąg schodów prowadzących do metra na schody ruchome. Przy nowym budynku powstanie wkrótce winda, którą będzie można zjechać bezpośrednio na stację metra. Jest to rozwiązanie zaprojektowane z myślą o matkach z dziećmi, osobach starszych i przede wszystkim mieszkańcach z niepełnosprawnościami. Sąsiedztwo jest rewelacyjne: przedszkola, szkoła podstawowa, teren rekreacyjno-wypoczynkowy z fontannami, parkiem zabaw dla dzieci, siłownią, boiskiem do badmintona, a także ponadhektarowy teren zielony umożliwiający wypoczynek. Planujemy w najbliższym czasie utworzenie pola do minigolfa.

Zyski z inwestycji przeznaczane są na remonty istniejących zasobów, tworzenie przestrzeni publicznej typu Górki Służewskie, fontanny, przestrzeń plenerową dla dzieci, place zabaw.

– Inwestycje pozwoliły nam złapać głęboki oddech. Jeżeli spółdzielnia nie zarabiałaby na nich i nie miała z tego tytułu dodatkowych dochodów, to osiedle wyglądałoby, mówiąc łagodnie, znacznie skromniej – podkreśla Grzegorz Jakubiec. – W ostatniej dekadzie wydaliśmy na remonty budynków i przestrzeni publicznej około 150 mln zł. Mieszkańcy wpłacili około 40 mln zł, co oznacza ponad 100 mln zł zysków z inwestycji. Co istotne, wszystkie nasze inicjatywy, projekty czy inwestycje mają duże poparcie wśród społeczności osiedla.

W niedalekich planach spółdzielnia ma kolejną budowę bloku mieszkalnego przy ul. Puławskiej róg Wałbrzyskiej. 

„Służew nad Dolinką” to wzór dobrego zarządzania. Mieszkańcy mogą korzystać z licznych dobrodziejstw w obrębie osiedla. W niedawno powstałym budynku wielofunkcyjnym przy ul. Mozarta 1 oprócz mieszkań i siedziby spółdzielni znalazło się miejsce dla wielu atrakcji rekreacyjnych i kulturalnych. Powstało 600 miejsc parkingowych i część społeczno-kulturalna z klubem seniora, sala konferencyjna, obszerny salon do gry w tenisa stołowego. Niemal codziennie odbywają się zajęcia z seniorami, prelekcje czy koncerty. Funkcjonują czytelnia i biblioteka, gdzie udostępniane są między innymi prace mieszkańców osiedla, ale także gazety i inne periodyki urozmaicające – obok pysznej kawy lub herbaty – piękny widok z tarasów na piątym piętrze. W świetlicy środowiskowej dzieci mogą korzystać ze wsparcia w nauce na zasadach wolontariatu. Prężnie działa Klub Seniora „Służewiak”, który prowadzi np. koło fotograficzne, warsztaty rękodzieła, ceramiki czy aranżacji zieleni, oferuje zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjnej, pilatesu, jogi, a także… siatkówki-posiadówki – zainteresowani mogą sprawdzić, co to takiego, na stronie www.smsnd.pl.

Blisko terenu osiedla zlokalizowany jest Służewski Dom Kultury, znakomicie organizujący mnóstwo atrakcyjnych spotkań, spektakli, koncertów oraz imprez plenerowych w pięknej lokalizacji nad Potokiem Służewieckim oraz FINA (Filmowy Instytut Audiowizualny), w którym szczególnym zainteresowaniem cieszą się seanse filmowe na wolnym powietrzu.

Grażyna Herich
Marek F. Klimek

„Sonata nad Dolinką”, inwestycja przy Parku Dolina Służewska i Potoku Służewieckim, to jasne mieszkania o metrażach od 29 do 109 m2. Dźwiękoszczelne szyby ochronią tu mieszkańców przed wielkomiejskim szumem, a wysokie okna doświetlą pomieszczenia, gwarantując doskonały widok. Kameralne klatki schodowe, podziemne garaże, komórki, stojaki na rowery, wózkownie i lokale usługowe spełnią potrzeby osób ceniących komfort, ciszę i wygodę. Prostota klasycznej elewacji, wykonanej z wysokiej jakości materiałów, idealnie wpisuje się w charakter otoczenia. Dominującym kolorem jest biel kontrastująca z eleganckim antracytem i głęboką, ciemną czerwienią. Starannie dobrana, różnorodna roślinność pokryje część powierzchni dachów najnowszego budynku przy ul. Sonaty.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nastepne

#dzielmysiędobrem – wsparcie Portu Gdynia w walce z pandemią

czw. kwi 30 , 2020
Port Gdynia angażuje się w skuteczną walkę z koronawirusem. Nie tylko wdrożył odpowiedzialne procedury w codziennym funkcjonowaniu, ale aktywnie wspiera lokalną służbę zdrowia poprzez inwestycje w sprzęt medyczny do ratowania życia, diagnostyki i profilaktyki Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się na terenie całego kraju, a liczba zakażonych osób rośnie, dlatego niezbędna jest profilaktyka oraz działania zapobiegające dalszej jego ekspansji. ZMPG S.A. rozpoczął akcję społeczną pod hasłem #dzielmysiędobrem. Zaangażowanie Portu Gdynia ma na […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie