Spowolnienie gospodarcze

Samorządy odczuły okres pandemii. Jej największe negatywne skutki można zaobserwować w miejscowościach turystycznych

Szczyrk to jedna z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości górskich w kraju. Miejscowość, która obecnie może pochwalić się nowoczesnymi ośrodkami narciarskimi z największą ilością tras narciarskich w Polsce. Tutaj turystyka jest podstawą egzystencji mieszkańców, a to przekłada się na główne źródło finansowania budżetu miasta. Czasy jego dalszego rozwoju obecnie stanęły pod znakiem zapytania. Lockdown i zablokowanie przez rząd branży turystycznej w czasie sezonu może odbić się w Szczyrku szerokim echem. 70 proc. rocznych przychodów wypracowuje się tu właśnie zimą. Według statystyk udostępnianych przez Urząd Miasta, szczyrkowscy przedsiębiorcy w obecnym czasie tracą około 50 złotych na sekundę. Zablokowanie turystyki oznacza stratę przychodów podmiotów i mieszkańców w wysokości 300 mln zł.

Miasto Szczyrk zostało laureatem programu Symbol 2020 w kategorii Wypoczynek i Rekreacja. Kapituła programu doceniła uniwersalność Szczyrku jako miejscowości turystycznej zapewniającej wypoczynek w okresie zimowym oraz letnim

– Są to pieniądze, których nie będzie dało się już odzyskać – mówi Antoni Byrdy, burmistrz miasta Szczyrk. – Obecna sytuacja tworzy szarą strefę, na której tracą wszyscy. 90 proc. budżetu miasta to turystyka, która obecnie nie funkcjonuje. Rok 2021 będzie trudny dla wszystkich w branży, a proponowane rozwiązania przez polski rząd w postaci zwrotu 80 proc. podatków dla niektórych branż to kropla w morzu potrzeb. Pandemia dotknęła wszystkich, ale nie w równym stopniu. Apeluję o konstruktywny dialog, abyśmy wspólnie z rządem mogli zminimalizować skutki obecnej sytuacji pandemicznej.

Miasto Szczyrk wraz z innymi gminami podjęły działania celem stworzenia Stowarzyszenia Gmin Górskich. Liczą, że wspólnie uda się im zwrócić uwagę rządu na problem miejscowości turystycznych, oraz że zapoczątkuje to rozmowy o możliwości większej swobody dysponowania posiadanym budżetem w celu zaspokojenia bieżących wydatków na funkcjonowanie miejscowości turystycznych.

Michał Woźniakowski

Podziel się:

Nastepne

Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz, James Witte - Czy to normalne? Seks, związki i statystyka

pt. sty 29 , 2021
Czy to normalne, że partnerzy w długoletnich związkach przestają się całować? Czy pary, które połączyła miłość od pierwszego wejrzenia, mają większe szanse na szczęśliwe życie? Czy wspólne poglądy na sprawy społeczne lub polityczne umocnią wasz związek czy też osłabią? Na te i na wiele innych pytań znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi w książce Czy to normalne? Seks, związki i statystyka, która obali wiele zakorzenionych mitów. W końcu się dowiemy, jak wypadamy w […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie