Niepewna sytuacja geopolityczna oraz zmiana systemu rozliczania prosumentów wprowadziły na rynek fotowoltaiki wiele zamieszania. Duża część klientów wstrzymuje swoje decyzje zakupowe, a firmy oferujące systemy fotowoltaiczne nie mają łatwego zadania. O tym, jak w tej sytuacji radzi sobie Arago, opowiadają Maciej Czapiewski, prezes zarządu oraz Martyna Ślosarek, COO.
Maciej Czapiewski: Największym atutem Arago jest szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby rynkowe i oferowanie klientom najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Arago aktywnie bierze udział w procesie transformacji energetycznej, umacniając swoją pozycję na rynku. Naszym celem w nadchodzącym czasie jest rozwój oferty produktowej, tak aby dać możliwość podniesienia komfortu życia naszym klientom. Inwestycja w kompleksowe rozwiązanie, zawierające fotowoltaikę, pompę ciepła i magazyn energii to najlepsze możliwe rozwiązanie w zakresie zarządzania energią i ciepłem w domu. Pozwala znacznie obniżyć wartość rachunków za energię elektryczną i ogrzewanie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że to połączenie prowadzi do niezależności energetycznej. Każdy fachowy montaż poprzedzamy indywidualnym audytem, którego celem jest dobranie odpowiednich parametrów i znalezienie największej możliwej synergii pomiędzy urządzeniami.
Wśród prosumentów krąży przeświadczenie, że przejście z systemu net-metering na net-billing jest mniej opłacalne. Co pan sądzi na ten temat?
Maciej Czapiewski: Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, posiadanie własnej elektrowni słonecznej staje się bardzo opłacalne. Na pierwszy rzut oka net-billing może wydawać się mniej opłacalnym systemem rozliczeń. Jednak przy odpowiednim zarządzaniu energią elektryczną, okazuje się całkiem dochodowym rozwiązaniem. W celu zwiększenia korzyści płynących z posiadania fotowoltaiki prosument może rozbudować swoją instalację o magazyn energii (ME). Optymalne dopasowanie ME do instalacji fotowoltaicznej przynosi same korzyści. Gospodarstwo domowe staje się w tym momencie samowystarczalne, a nadwyżki produkcji, które trafią do sieci i będą rozliczane w ramach net-billingu, zapewnią dodatkowy przychód.
W tym roku obserwujemy skokowy wzrost popytu na pompy ciepła. Jednak podaż nie nadąża za popytem – brakuje urządzeń i komponentów. Jak z tymi trudnościami radzi sobie Arago?
Martyna Ślosarek: Jako jedni z nielicznych zareagowaliśmy w błyskawicznym tempie i zabezpieczyliśmy na przyszłość nasze stany magazynowe. W swojej ofercie mamy dostępne wysokiej klasy urządzenia wiodących na rynku producentów pomp ciepła. Skupiamy się przede wszystkim na urządzeniach typu monoblok i tym samym spełniamy potrzeby większości klientów indywidualnych w Polsce. Możemy pochwalić się również szybkimi terminami realizacji zamówień, co nie jest takie oczywiste w przypadku większości firm konkurencyjnych. Bardzo mnie cieszy fakt, że Polacy coraz częściej dostrzegają zalety tej technologii. Zwłaszcza, że pompy ciepła to obecnie najbardziej ekonomiczne i ekologiczne źródło ogrzewania.
Jakie inwestycje i nowe inicjatywy ma firma w planach?
Martyna Ślosarek: Nowa strategia rozwoju Arago opiera się na kreowaniu idei comtech. Chcemy, aby oferowane przez nas produkty dawały możliwość poprawy jakości i komfortu życia. Komfortu związanego z niezależnością i możliwie największą wydajnością energetyczną. Planów na sukcesywny rozwój organizacji mamy bardzo dużo. Tworzymy kolejne biura i budujemy nowoczesne centrum logistyczno-magazynowe. Nowa siedziba firmy wpłynie na możliwości operacyjne przedsiębiorstwa, skróci czas realizacji zamówień oraz przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki i stworzy nowe miejsca pracy. Planujemy także wyjście na rynki zagraniczne.
Czy ochrona środowiska to nadal kluczowy aspekt w państwa działalności?
Maciej Czapiewski: Oczywiście. Jest to szczególnie istotne, zwłaszcza w dobie globalnych zmian klimatycznych. Doskonale wiemy, jak ważna jest redukcja śladu węglowego, a produkcja energii z paneli fotowoltaicznych i wykorzystanie zielonej energii przez pompy ciepła, znacznie przyczynia się do zmniejszania emisji CO2. Bardzo dużą wagę przykładamy do kwestii ekologii i dbałości o środowisko naturalne, co z resztą przełożyło się na przyznanie nam wyróżnienia EkoSymbol. W myśl jednego z punktów Programu stawiamy na zrównoważony rozwój. Wykorzystujemy w tym celu wszelkie dostępne technologie i innowacje. Nowa siedziba, która aktualnie powstaje, będzie w pełni samowystarczalna, zasilana energią z PV i ogrzewana pompami ciepła.