Symbol turystyki

Narty zimą? Trekking lub rower latem? Szczyrk to górski kurort odpowiadający na wszystkie potrzeby turystów przez cały rok

Początku obecnej popularności Szczyrku należy upatrywać w latach 20. minionego wieku, kiedy wraz z rozwojem Bielska zaczął napływać kapitał pozwalający na rozwój tej górskiej miejscowości. Kolejne duże inwestycje miały miejsce w latach 50., kiedy ukończono budowę kolei na Skrzyczne. Przełom lat  60 i 70. to powstanie największego kompleksu narciarskiego w Polsce, którego właścicielem było Zabrzańskie Zjednoczenie Węglowe. Były to główne atrakcje, dzięki którym miasto stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych górskich miejscowości w Polsce. Dużą wagę dla Szczyrku w kontekście turystycznym ma sąsiedztwo aglomeracji śląskiej, której blisko 5 mln mieszkańców po pokonaniu zaledwie ok. 70 km może relaksować się w tej nieco przypominającej alpejski kurort miejscowości.

W sezonie zimowym Szczyrk gości turystów z województwa mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i Pomorza, natomiast mieszkańcy Śląska są często klientami jednodniowymi. Powstanie ośrodków wczasowych w latach 90. przyczyniło się do budowy bazy hotelowej miasta, która nawet obecnie pozwala na zakwaterowanie turystów, nawet podczas największych imprez odbywających się w mieście, takich jak Puchar Świata i Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich, Tydzień Kultury Beskidzkiej, Zimowa Olimpiada Młodzieży Szkolnej czy SnowFest – zimowa impreza muzyczna.

 – Duża popularność turystyczna Szczyrku pozwala nam ze spokojem myśleć o przyszłości, ale też wymusza na nas kolejne inwestycje, takie jak budowa kolei linowej ze Skalitego na Skrzyczne, centrum przesiadkowego wraz z parkingami przy wjeździe do miasta, poszczególnych elementów infrastruktury miejskiej czy ścieżek dla rowerzystów – mówi Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku. – Wszystkie te inwestycje przyczynią się do rozładowania korków powstających w sezonie oraz do zwiększenia popularności kurortu również w okresie letnim.

Władze miasta kładą również duży nacisk na kwestie ekologiczne: przeznaczają 300 tys. zł rocznie na wymianę pieców, a kolejne 200 tys. zł na bezpłatną komunikację miejską w okresie zimowym oraz sportowe zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Michał Woźniakowski

Podziel się:

Nastepne

Solidny partner w budownictwie

śr. lut 26 , 2020
Remei Polska to solidny partner w produkcji drobnowymiarowych elementów drogowych Drobnowymiarowe elementy brukowe to najbardziej popularne produkty przeznaczone do układania nawierzchni na ciągi piesze oraz parkingi. Są one niezastąpione wszędzie tam, gdzie wymagane są stosunkowo niskie koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. Warto też wiedzieć, że nawierzchnia z takich elementów umożliwia szybki dostęp do infrastruktury podziemnej bez jej trwałego zniszczenia. Oprócz swoich zalet użytkowych elementy te coraz częściej są niezastąpionym materiałem służącym […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie