Trafione inwestycje
Łuków, 30-tysięczne miasto w woj. lubelskim, może przyciągać nie tylko inwestorów atrakcyjnymi terenami, ale już niedługo również fanów wodnego szaleństwa
W najbliższych latach ma ruszyć 700-metrowy wyciąg do nart wodnych na zalewie Zimna Woda. A to dopiero preludium do inwestycji, które mają zmienić obraz miasta, a zarazem poprawić komfort i jakość życia mieszkańców.
Prężny rozwój
Rok 2016 był dla Łukowa bardzo udany pod względem inwestycyjnym. Dokończono budowę obiektu lekkoatletycznego przy Szkole Podstawowej Nr 5, dofinansowaną przez Ministerstwo Sportu i Turystki. Rozbudowano obiekt dydaktyczny Zespołu Szkół Nr 1 z oddziałami integracyjnymi. Zakończyła się również długo oczekiwana modernizacja stacji PKP w Łukowie.
– Zmodernizowaliśmy także obiekty pływalni letniej „Delfin”. Wokół basenu powstały piaszczyste i trawiaste plaże, a także trzy nowe boiska do siatkówki plażowej. Dzięki tym inwestycjom powstała nowoczesna baza rekreacyjno-wypoczynkowa, do użytku nie tylko łukowian – mówi Dariusz Szustek, burmistrz Łukowa.
W tym roku najważniejszą i zarazem największą planowaną inwestycją dla Łukowa jest rozpoczęcie modernizacji oczyszczalni ścieków, która będzie kosztować 76 mln zł. – Oczyszczalnia działa od 40 lat, więc to dobry moment na remont, ale również na rozbudowę i renowację systemu kanalizacyjnego, który funkcjonuje na ponad 90% powierzchni miasta – podkreśla burmistrz. Przedsiębiorstwo Usług i Inżynierii Komunalnej Sp. z o. o.
w Łukowie ubiega się o dofinansowanie w wysokości 46 mln zł z POIiŚ 2014–2020. Inwestycja na pewno poprawi atrakcyjność miasta poprzez rozwój infrastruktury komunalnej oraz zwiększy efektywność sieci wodociągowo-kanalizacyjnych.
Kolejnym przedsięwzięciem zaplanowanym na 2017 r. jest budowa dwóch ogólnodostępnych pełnowymiarowych boisk treningowych z nawierzchnią trawiastą oraz kortów tenisowych o sztucznej nawierzchni.
Planowane jest również wyremontowanie przez PKP ponad 100-letniego budynku dworca kolejowego, który ma stać się wizytówką miasta. Zagospodarowany zostanie też teren wokół dworca. Już dziś powstał tam duży, ogólnodostępny parking, który ma pełnić funkcję znaną
z systemów park & ride. Wspólnie z powiatem miasto chce wybudować brakujący odcinek małej obwodnicy Łukowa. Te ułatwienia dla mieszkańców i inwestorów przynoszą wymierne efekty. Bezrobocie w mieście wynosi zaledwie 5% i jest jednym
z najniższych w regionie. Wpływa na nie także wyjątkowa przedsiębiorczość lokalnego społeczeństwa: na 30 tys. mieszkańców zarejestrowanych jest aż 2,5 tys. przedsiębiorstw.
Podstrefa inwestycyjna
Z roku na rok widać coraz większy rozwój województwa lubelskiego i wykorzystywanie potencjału tkwiącego w tym regionie. – Zainteresowanie naszą Podstrefą Łuków jest bardzo duże, dlatego planujemy uzbrojenie i zwiększenie powierzchni terenów inwestycyjnych w mieście o kolejne 12 ha. Chcemy zwiększać swoją atrakcyjność i wychodzić naprzeciw potencjalnym inwestorom. W naszych decyzjach, inwestycjach i planach dotyczących rozwoju miasta trzymamy się jednego mianownika: dalekowzroczność, która da korzyści i rozwój na długie lata – podsumowuje burmistrz Dariusz Szustek.