Uzdrowisko naturą malowane

Największym bogactwem gminy Solec – Zdrój są doskonałe wody mineralne o niezwykłych właściwościach leczniczych, należące najlepszych w Europie i na świecie. Gmina uzdrowiskowa położona jest w południowo-wschodniej części Niecki Nidziańskiej. Pełna lasów, zachwyca przyrodą, czystym powietrzem, licznymi obiektami zabytkowymi, ofertą kulturalną oraz bogatą infrastrukturą.

Solec – Zdrój dzięki swym walorom spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów i kuracjuszy, którzy odnajdą w tym miejscu niepowtarzalną atmosferę dla leczenia i wypoczynku. Znajduje się tu zalew rekreacyjny, szlaki historyczne i przyrodnicze, szlaki spacerowe czy ścieżki rowerowe, a okoliczne lasy nieustannie przyciągają zapalonych grzybiarzy. Nie będą się tu nudzić zarówno rowerzyści, jak i miłośnicy długich spacerów, a wszystko to w otoczeniu wyjątkowych krajobrazów uzdrowiska.

– Nasza gmina to miejsce aktywnego wypoczynku dla osób w każdym wieku. Niezwykle dużą popularnością cieszą się siłownie plenerowe, ponieważ podczas ćwiczeń turyści mają okazję pooddychać świeżym powietrzem i podziwiać piękno przyrody. Mamy też kompleks basenów mineralnych, które łączą funkcję rekreacyjną z misją leczenia i profilaktyki wielu chorób. Hala basenowa z basenem pływackim, zjeżdżalniami i atrakcjami wodnymi jest idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu dla całych rodzin. Ponadto w sezonie letnim można korzystać z otwartej plaży przy basenie zewnętrznym – mówi Adam Pałys, wójt gminy Solec – Zdrój.

W Solcu warto również przespacerować się alejkami: Aromaterapeutyczną i Magnoliową. Różnorodne gatunki roślin występujące w tym miejscu pozwolą na chwilę relaksu i wyciszenie. Miejscowość Świniary szczyci się drewnianym zabytkowym kościołem pod wezwaniem św. Stanisława z drugiej połowy XVII wieku, natomiast w leżącym na terenie gminy Zborowie można podziwiać zabytkowy zespół pałacowy otoczony pięknym, odnowionym parkiem. W tym miejscu wykonano nową wiatę przystankową i altanę, alejki spacerowe z nawierzchni mineralnej oraz zainstalowano urządzenia małej architektury, w tym siłownię zewnętrzną. Poza tym wytyczono dwie ścieżki edukacyjne: przyrodniczą i historyczną wraz z tablicami informacyjnymi. Powstała tam także m.in. łąka ekologiczna, ogród ziołowo-kwiatowy czy murawa piknikowa.

– Teren naszej gminy obfituje też w wiele przydrożnych kapliczek i figurek – dodaje Adam Pałys. – Niektóre z nich, jak np. tzw. kapliczka szwedzka pochodząca z XVII wieku to obiekty unikatowe. Ponadto w Solcu – Zdroju mamy doskonale rozwiniętą bazę noclegową, ciągi spacerowe, obiekty gastronomiczne czy bogatą ofertę imprez kulturalnych. Jednak przede wszystkim mamy ciszę i czyste środowisko, które sprawiają, że do naszej gminy warto przyjeżdżać.

W ramach poszerzania oferty kulturalnej skierowanej do mieszkańców, turystów oraz kuracjuszy odwiedzających gminę, przy współudziale ze środków zewnętrznych, rozbudowano budynek Gminnego Centrum Kultury w Solcu – Zdroju. W nowoczesnym obiekcie, w pełni przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, znajduje się biblioteka, sala wystawiennicza wraz z salą konferencyjną oraz pomieszczenia przeznaczone na działalność GCK.

Wśród pozostałych inwestycji figurują m.in. przebudowa sali gimnastycznej w nowoczesną salę teatralno-kinową, wyposażenie pracowni informatycznych w dwóch szkołach podstawowych leżących na terenie gminy, zwiększenie dostępu do nowoczesnej infrastruktury sportowej i edukacyjnej czy wdrożenie innowacyjnych rozwiązań wpływających na poprawę efektywności i dostępności e-usług.

Adrian Morel

Podziel się:

Nastepne

KE opublikowała wytyczne dotyczące stosowania mechanizmu „pieniądze za praworządność”

czw. mar 3 , 2022
Komisja Europejska opublikowała w środę wytyczne dotyczące konkretnego stosowania tzw. mechanizmu warunkowości uzależniającego korzystanie z finansowania z budżetu UE od poszanowania zasad praworządności. „Wytyczne te są niezwykle istotne, gdyż mają zapewnić jasność i przewidywalność co do tego, w jaki sposób Komisja będzie stosować rozporządzenie” – poinformowała KE. Komisja rozpocznie procedurę na podstawie rozporządzenia dotyczącego warunkowości, jeżeli „będzie miała uzasadnione podstawy”, by uznać, że spełnione zostały następujące warunki: w państwie członkowskim […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie