
Zależy nam, by nasza działalność opierała się na harmonijnych relacjach z naturą – mówi Iwona Zacharczuk, Dyrektor ds. Finansowych, Wiceprezes Zarządu WOKAS Spółka Akcyjna
Firma WOKAS dostała nominację do tytułu EkoSymbol 2021. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest podmiotom, które w swojej działalności odznaczają się troską o kwestie ekologii i dbałości o środowisko. Gratulujemy! Jak na co dzień dbają państwo o otaczającą nas przyrodę?

Specyfika firmy WOKAS stawia nas w niezwykłej bliskości z otaczającą nas naturą. Rdzeniem naszej działalności jest praca na bogactwach naturalnych. Zajmujemy się eksploatacją złóż torfu, a następnie przetwórstwem surowca i produkcją podłoży ogrodniczych oraz okryw do uprawy pieczarek. Czerpiemy z zasobów natury i chcemy się jej odwdzięczyć naszą troską – dbamy o to, by każdy etap naszej pracy przebiegał zgodnie z najwyższymi standardami ochrony środowiska.
Przykładowo z naszych złóż pozyskujemy torf przy użyciu koparki hydraulicznej, najmniej inwazyjną metodą – tzw. „na mokro”, a więc bez konieczności uprzedniego wysuszania terenu oraz obszarów przyległych. Dzięki temu nie narażamy sąsiadujących z nami pól na odwodnienie. Wydobyty w ten sposób torf odznacza się dużą wilgotnością, na poziomie do 80 proc. Nie suszymy go, lecz w takiej formie wykorzystujemy do produkcji okryw do pieczarek i naszych autorskich mieszanek podłoży ogrodniczych. Dzięki temu zarówno eksploatacja złóż, jak i sam proces produkcyjny nie wiążą się z dużą emisją CO2 oraz nie mają negatywnego wpływu na gospodarkę hydrologiczną okolicy. Na każdym etapie prac na złożu korzystamy z zaleceń zaprzyjaźnionych przyrodników i ekspertów. Ponadto, po zakończeniu prowadzenia prac, rekultywujemy wyeksploatowane tereny. Dzięki temu dawne miejsca wydobycia na nowo tętnią życiem.

Skąd czerpiecie wiedzę dotyczącą dobrych praktyk wydobycia i przetwórstwa torfu?
Śledzimy nowinki technologiczne oraz debaty naukowe dotyczące branży. Ciągle ulepszamy nasze techniki wydobycia i przetwórstwa torfu, dostosowując je do najnowszych rekomendacji środowisk naukowych. Praca na naszych złożach każdorazowo jest konsultowana z pracownikami instytucji badawczych, wyspecjalizowanymi w obszarach takich jak geologia oraz hydrologia. Ich ekspertyzy są decydujące dla każdego etapu naszej pracy.

Rozmawiała: Anna Knapek
