Zbigniew Kuźmiuk: zakaz chowu klatkowego szansą dla drobniejszych gospodarstw

Unijne przepisy, które wprowadzą zakaz chowu klatkowego, mogą być szansą dla drobniejszych gospodarstw – ocenia europoseł Zbigniew Kuźmiuk (EKR/PiS).

Fot. PAP – kadr z filmu

Przed wakacjami Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do delegalizacji klatek dla zwierząt hodowlanych w całej Unii Europejskiej do 2027 r. Rezolucja w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej” została przyjęta zdecydowaną większością głosów; poparło ją aż 558 eurodeputowanych.

Zbigniew Kuźmiuk w rozmowie z EuroPAP News zwrócił uwagę, że nowe unijne regulacje mogą być szansą dla mniejszych producentów.

„Mówi się tutaj o roku 2027, więc to jest odpowiedni czas, żeby się do tego przygotować. I rzeczywiście to jest także szansa dla tych drobniejszych gospodarstw, bo w oczywisty sposób te wielkie fermy likwidowały lokalną produkcję zwierzęcą” – skomentował.

Po przyjęciu rezolucji unijny komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, deklarował, że Komisja Europejska popiera tę inicjatywę i w najbliższym czasie przedstawi swoje propozycje legislacyjne w tym zakresie.

„Najbardziej dotkliwy problem to chów klatkowy kur niosek, także w Polsce 80 proc. chowu jest właśnie w tym systemie” – wskazał w rozmowie z EuroPAP News Janusz Wojciechowski.

Jak podkreślił, chodzi zarówno o względy etyczne, jak i gospodarcze. Według niego intensywny chów przemysłowy prowadzi w Polsce niewiele ponad 400 gospodarstw, zajmując 80 proc. produkcji.  


„Musimy popierać rolnictwo zrównoważone, zrównoważoną produkcję, zrównoważony chów zwierząt, dlatego będzie wsparcie dla właśnie takich zrównoważonych, ekologicznych metod chowu. To jest właściwy kierunek” – powiedział Janusz Wojciechowski. „Te gospodarstwa, które będą odchodziły od tej intensywnej metody chowu, będą oczywiście otrzymywać rekompensaty, będą otrzymywać pomoc na to, żeby się przestawić na inne metody” – dodał.

Autorem i pomysłodawcą inicjatywy “Koniec Epoki Klatkowej” jest międzynarodowa organizacja Compassion in World Farming, która rozpoczęła formalny proces zmierzający do wprowadzenia zakazu hodowli klatkowej w UE we wrześniu 2018 roku. Z kolei przeciwni planom likwidacji chowu klatkowego drobiu są rolnicy zrzeszeni w unijnej organizacji Copa-Cogeca. Ich zdaniem zmiana sposobu chowu kur pociągnie za sobą kolejne koszty, dlatego wymaga długiego okresu przejściowego.

aba/
Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

Francuskie firmy chcą się zaangażować w zieloną transformację Polski. Oferują obok technologii atomowej także wodór

czw. wrz 9 , 2021
– Francja jest dziś jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, a dalsze perspektywy rozwoju tej współpracy są bardzo pozytywne – mówi Monika Constant, dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej. Duży potencjał dla wspólnych działań i inwestycji stwarza obszar transformacji energetycznej i ekologicznej, w który Francja  może się zaangażować. W długoterminowe partnerstwo energetyczne wpisuje się oferta EDF budowy elektrowni atomowej, ale także m.in. francuskie rozwiązania wodorowe. – Każda z 1,1 tys. francuskich firm w Polsce podjęła jakieś kroki na rzecz ochrony […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie