Zmieniamy się, bo tego oczekują mieszkańcy

Powiat Toruński został nagrodzony tytułem EuroSymbol Polskiej Samorządności 2019 za nową generację usług publicznych

– Jest mi niezmiernie miło, że wśród kilkuset powiatów w Polsce kapituła programu dostrzegła właśnie powiat toruński – mówi Marek Olszewski, starosta toruński. – Wyróżnienie to odbieram jako wyraz uznania dla podejmowanych przez nas działań zmierzających do poprawienia i usprawnienia komunikacji z mieszkańcami tak, by jak najlepiej sprostać ich oczekiwaniom.

Podstawową jednostką samorządową dla ludzi jest gmina – to tam załatwia się większość spraw, to ona prowadzi inwestycje czy konstruuje programy, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców. Natomiast powiat jest dostarczycielem konkretnych usług i pełni rolę bardziej administracyjną. Powiat toruński przełamuje ten schemat i wychodzi do ludzi, stawiając na kontakt z mieszkańcami. Cały czas dopracowuje i poprawia to, co już funkcjonuje, szuka nowych obszarów działalności i chce robić więcej niż wynika z obowiązków.

Jednym z przykładów zmian wprowadzanych dla wygody klientów jest uruchomienie kolejkomatu i systemu elektronicznej rezerwacji terminów wizyt w Wydziale Komunikacji. Usprawnienie pracy wydziału i oszczędność czasu klientów zostały zauważone niemal od razu. 

Powiat stawia także na interakcję z mieszkańcami i obustronną komunikację. Nowoczesne narzędzia, takie jak media społecznościowe, a także wyjście w teren z różnorodnymi inicjatywami i propozycjami, dają tu dodatkowe możliwości nie tylko by dotrzeć tam z własnym przekazem, ale także by słuchać głosu i opinii mieszkańców.

– Doceniono nas także za skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych – zarówno na inwestycje, jak i na tzw. projekty miękkie, społeczne. Szczególnie dumny jestem z oddania do użytku z początkiem roku szkolnego siedmiu specjalistycznych pracowni zawodowych w dwóch powiatowych szkołach. Inwestycja w młodych zawodowców to inwestycja w naszą przyszłość, kiedy nasze codzienne sprawy będziemy mogli powierzyć dobrze wykształconym profesjonalistom – sumuje Marek Olszewski.

Jacek Bies

Podziel się:

Nastepne

9. edycja programu Symbol wyłoniła Nową Generację Usług Publicznych

czw. paź 31 , 2019
Najlepsi w kraju przedstawiciele samorządów, przedsiębiorstw komunalnych, szpitali, spółdzielni oraz innych branż zostali nagrodzeni podczas uroczystej Gali Finałowej programu Symbol 2019, która odbyła się 11 października w niezwykłych, zabytkowych wnętrzach hotelu Monopol w Katowicach Rozpoczęcie finału otworzył panel dyskusyjny pod hasłem „Nowoczesność w działaniu podmiotów z sektora usług publicznych”, podczas którego uczestnicy poruszali tematy dotyczące m.in. smart jako nowej wizji ruchu drogowego, efektywnej strategii pozyskiwania i wykorzystania funduszy unijnych, nowych […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie