Chcemy i (jeszcze na dziś) możemy pomagać ludziom

Z prof. nadzw. dr. hab. n. med. Janem Krakowiakiem, prezesem Poddębickiego Centrum Zdrowia, rozmawia Danuta Klimek

Jak zarządzany przez pana szpital radzi sobie z pandemią koronawirusa?

Już od dwóch lat zmagamy się z pandemią. Z własnych pieniędzy spółki uruchomiliśmy od maja 2021 roku 35-łóżkowy oddział rehabilitacji dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19. 

Z jakimi przypadkami musicie sobie radzić, które są najtrudniejsze?

Mamy pacjentów na oddziale rehabilitacji z powikłaniami psychicznymi, kardiologicznymi, urologicznymi, reumatologicznymi, pulmonologicznymi i całym szeregiem innych rozpoznań. Często są to bardzo ciężkie i trudne przypadki, takie jak niechęć do życia, stany depresyjne powiązane z niechęcią do pracy, jedzenia, brak inwencji, lęki przed ciemnością, upadkiem czy obrażeniami wewnętrznymi.

Jak w tym kontekście ocenia pan skuteczność szczepień?

Póki co, szczepionki są skuteczne. Przyjęcie takiej szczepionki sprawia, że w przypadku wystąpienia choroby, przebieg jest – jeśli nieobojętny, to o wiele łagodniejszy. Wirus przez wiele lat nie zniknie i będzie na pewno bardzo aktywny i wbrew pozorom coraz bardziej niebezpieczny. Tak zwani antyszczepionkowcy szermują daleko idącymi wywodami, wykraczającymi poza długość życia człowieka, na przykład ingerencji w kod DNA. Zaskakuje mnie też, że społeczeństwo toleruje grupę przeciwników szczepień.

Poddębickie Centrum Zdrowia znane jest w kraju z profesjonalnej opieki medycznej, nie tylko związanej z COVID-19 i powikłaniami.

Mam świadomość, że pacjenci, których mamy bardzo wielu, potrzebują wszechstronnej pomocy. Czynimy bardzo wiele, aby mieli dostęp do odpowiedniej opieki medycznej. Po zakończonym leczeniu każdy może skorzystać z kompleksowej rehabilitacji. Przyjmowani do nas pacjenci po zakończeniu leczenia i rehabilitacji są zadowoleni, wychodzą uśmiechnięci. Kondycyjnie wyglądają i czują się dobrze. Cieszę się, że możemy pomagać ludziom w tym zakresie. 

Co powinni uczynić pacjenci z różnych rejonów Polski, żeby skorzystać z Poddębickiego Centrum Zdrowia?

Jeśli pacjent ma życzenie przyjechać do naszej placówki, może skorzystać z naszej strony internetowej. Za jej pośrednictwem nawiązujemy z nim kontakt, nasz przedstawiciel telefonuje do niego, przedstawiamy oczekiwania i warunki, wpisujemy na listę w zależności od schorzenia. Następnie lekarz przeprowadza wywiad telefoniczny celem kwalifikacji na określone zabiegi, a w umówionym terminie pacjent przyjeżdża na turnus, średnio 21-dniowy.

Jaki jest czas oczekiwania na taką rehabilitację?

Dla pacjentów pocovidowych to około 3 miesiące, a na rehabilitację ogólnoustrojową – około półtora roku. Niestety nie dysponujemy wielką ilością łóżek.

Strategiczne myślenie jest pańską domeną. Skupia pan wokół siebie specjalistów, a tym samym rezydenci mają się od kogo uczyć.

To prawda. Wychowujemy dobrych specjalistów z bardzo dobrym dorobkiem, pracują oni na dobrym poligonie i nabywają praktycznych doświadczeń w odróżnieniu od szpitali klinicznych, w których dostęp do stołu operacyjnego jest dość ograniczony.

Jak poprawić polską służbę zdrowia?

Lekarzy, jak sądzę, nie zabraknie, gdyż akademie kształcą wielu absolwentów; ale pracownicy mają swoje wymagania i oczekują zarobków w standardach Europy zachodniej. Niestety, jesteśmy na szarym końcu jeśli chodzi o ilość pielęgniarek, więc trzeba zachęcać adeptów tego zawodu. Moim zdaniem funkcjonuje zbyt dużo szpitali. Być może część z nich powinna zostać zlikwidowana, oczywiście nie na siłę, a w sposób naturalny, ewolucyjny, po doprowadzeniu w każdym zakresie udzielanych świadczeń do jednakowej wyceny procedur medycznych i ustawieniu sztywnych cen za godzinę pracy medyka. Nie może być tak, że najwięcej za godzinę pracy zarabia lekarz w POZ, a najmniej za godzinę pracy system obecny płaci lekarzowi w szpitalu. POWINNO I MUSI być odwrotnie, to lekarz w szpitalu stoi na samej górze odpowiedzialności za życie pacjenta. ν

Poddębickie Centrum Zdrowia 
to szpital o ugruntowanej renomie. Przyjeżdżają do niego pacjenci z odległych zakątków kraju. To zasługa skutecznego, profesjonalnego zarządzania, gwarantującego pacjentom najlepszą opiekę medyczną, indywidualne i przyjazne podejście, dobrą diagnozę i profesjonalne leczenie, które odbywa się kompleksowo przy dostępie do wielu świadczeń w jednym miejscu i za pomocą innowacyjnego sprzętu na najwyższym poziomie.
Placówka słynie z własnej kuchni. Wielkim atutem docenianym przez pacjentów jest rehabilitacja, w której wykorzystuje się leczenie pacjentów wodami geotermalnymi. Ciepła (ponad 70 st. C) woda ogrzewa cały szpital, a następnie wpływa do basenów, gdzie wykorzystywana jest do rehabilitacji przy leczeniu schorzeń reumatologicznych czy nad­ciśnienia.

Podziel się:

Nastepne

Podstawą jest współpraca

śr. wrz 29 , 2021
– Wsparcie spółdzielczości to prosty sposób na rozwiązanie problemów mieszkaniowych – mówi Szymon Rosiak, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Legionowie w rozmowie z Anną Knapek Jak można scharakteryzować SMLW w Legionowie A.D. 2021?  Nasza spółdzielnia przekroczyła już sześćdziesiątkę – została założona w 1959 roku – i nadal nie rezygnujemy z rozwoju. Mamy doświadczenie, wykwalifikowane kadry i chęci do tego, żeby dostarczyć na rynek nieruchomości mieszkania lokatorskie. Niestety, jako cała gałąź spółdzielczości mieszkaniowej jesteśmy niedoceniani przez polityków. Obowiązujące przepisy […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie