Kilometry nowych dróg, inwestycje proekologiczne i w edukację, kontynuacja prac przy tworzeniu kolejnego kompleksu terenów inwestycyjnych i, co najważniejsze – ostateczna spłata zadłużenia zaciągniętego przez poprzednie władze, stawiają Ostrowiec Świętokrzyski na wyjątkowym miejscu nie tylko wśród samorządów regionu, ale i kraju
Wiarygodność finansowa, którą miasto uzyskuje dzięki racjonalnemu zarządzaniu finansami publicznymi, stanowi ogromny atut Ostrowca Świętokrzyskiego, a zrównoważony budżet zapewnia politykę prorozwojową i daje solidne podstawy do realizacji wielu przedsięwzięć.
Ostrowiec Świętokrzyski pokazał drogę, którą warto podążać. Co prawda nie jest to droga usłana różami, bo zrównoważenie finansów miasta to trudne zadanie, ale odkąd Jarosław Górczyński objął urząd prezydenta, przy wsparciu radnych konsekwentnie prowadzi takę politykę. Dzięki temu w sytuacji pandemicznej miasto było przygotowane, aby wesprzeć lokalną społeczność i lokalny biznes. Zrobiono to bez sięgania do kieszeni podatnika. Warto wspomnieć, że przez siedem lat w mieście nie podnoszono podatków i opłat lokalnych. To ewenement w skali kraju. Pomimo tego budżet miasta jest wciąż nastawiony na rozwój: ¼ wszystkich przychodów budżetu jest przeznaczona na inwestycje, a to pozwala na wspieranie biznesu.
– O pozyskiwaniu gruntów pod inwestycje mówią wszyscy, jednak niewiele samorządów o to dba należycie, a tylko niektórzy słuchają przedsiębiorców, jakie tereny są im potrzebne, w jakim miejscu i jak wyposażone. Nie jest sztuką kupić hektary za miastem, sztuką jest pozyskać tereny z dobrym dojazdem, uzbrojone i bez sąsiedzkich konfliktów – wyjaśnia Jarosław Górczyński prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. Rzeczywiście, w ciągu kilku lat miasto kupiło 50 hektarów, pilnując, aby były to grunty sąsiadujące z hutą. Dlatego ważnym atutem ostrowieckiej strefy inwestycyjnej jest brak sąsiedzkich sporów mogących blokować rozwój firm. W ciągu dwóch lat zainwestowało na tym terenie pięć przedsiębiorstw produkcyjnych zatrudniających od 50 do 250 pracowników.
Regionalny lider
Ostrowiec Świętokrzyski jest obecnie liderem Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miast Północy, inicjatywy, którą powołało 17 samorządów z północnej części województwa świętokrzyskiego. Do MOFu należą miasta rdzeniowe: Skarżysko-Kamienna, Starachowice, Ostrowiec Świętokrzyski i Końskie, a także 13 gmin okalających stolice tych czterech powiatów. Celem jest wspólne sięganie po środki zewnętrzne w sposób przemyślany, tak, aby ze sobą niepotrzebnie nie konkurować.
MOF północnej części województwa świętokrzyskiego obejmuje prawie 250 tysięcy mieszkańców, jest największy w kraju i może być przykładem dla innych. – Obserwuję, jak w innych częściach Polski tworzą się inne małe obszary funkcjonalne. Mogę z satysfakcją powiedzieć, że wyprzedzamy konkurencję, ale też wytyczamy dobre kierunki – mówi Jarosław Górczyński.
Ostrowiec Świętokrzyski nadal chce podążać ścieżką inwestycji w infrastrukturę, bo tego doświadcza każdy mieszkaniec, gdy np. jeździ po coraz lepszych drogach. Dlatego ważna dla miasta jest np. realizacja projektu „Ekologiczny Transport Miejski”, który przewiduje wymianę taboru, nową bazę, remonty dróg i nowe ścieżki rowerowe za łączną kwotę blisko 100 mln zł.
Anna Knapek
Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego:

– Jako jeden z dwóch samorządów otrzymaliśmy w tegorocznej edycji tytuł Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2021. Często otrzymujemy wyróżnienia i nagrody ze względu na stabilną politykę finansową, jak np. w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego lub za udane inwestycje. Możemy się pochwalić nagrodą 25-lecia Modernizacji & Budowy XXI wieku za Ostrowiecki Browar Kultury oraz Grunt na medal od Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Symbol Odpowiedzialności Społecznej 2021, zwłaszcza w czasach, w których mamy jako społeczeństwo tyle zagrożeń i lęków, jest dla nas niezwykle ważną i prestiżową nagrodą. Jestem przekonany, że dzięki prawidłowo prowadzonej polityce zdaliśmy egzamin z odpowiedzialności za naszych mieszkańców na wielu płaszczyznach.