Pierwsze miejsca w rankingach jako miasto powiatowe pod względem wydatków na inwestycje oraz zamożności. Jedna z najbardziej innowacyjnych gmin na Mazowszu wg konkursu Innowacyjny Samorząd 2022. I perła w koronie: siódmy tytuł Symbolu. Mijający rok obfitował w zasłużone dowody uznania dla Grodziska Mazowieckiego
Grodzisk Mazowiecki utrzymał swoją pozycję i po raz trzeci z rzędu uzyskał miano najbogatszego miasta powiatowego na Mazowszu. W prestiżowym rankingu Najbogatsze samorządy w 2021 roku przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” uplasował się na drugim miejscu w Polsce z kwotą 6511,68 zł (zamożność per capita za 2021 rok). Szczególnie uznanie budzi skok z 18. miejsca w 2012 roku na 2. miejsce w roku 2021.
Utrzymanie drugiego miejsca w Polsce pod względem zamożności przez Grodzisk Mazowiecki było możliwe dzięki osiągnięciu przez gminę stabilizacji dochodów budżetowych poprzez zbudowanie trwałego strumienia wpływów z podatków z działalności przemysłowej oraz z udziału w podatku dochodowym od mieszkańców.
– Stabilizacja dochodów budżetowych to owoc wieloletniej pracy – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. – Gdy w 1994 roku zostałem wybrany burmistrzem, większość czasu poświęcałem przygotowywaniu stref przemysłowych oraz sprowadzaniu firm. To był sens moich działań. Postawiliśmy na inwestorów z branż produkcyjnej oraz transportowej, gdyż one są najbardziej odporne na kryzysy. Rozwojowi przemysłu towarzyszyły inwestycje adresowane bezpośrednio do mieszkańców – w infrastrukturę oraz rozwój bazy kulturalnej, rekreacyjnej i oświatowej.
W tym samym rankingu, ale biorąc pod uwagę wydatki inwestycyjne samorządów w latach 2019 – 2021 w kategorii „miasta powiatowe” także zwyciężył Grodzisk Mazowiecki. W 2021 roku przeznaczył 100 mln zł na inwestycje, co stanowiło 25 proc. wszystkich wydatków, jakie ponosi gmina. W 2022 roku w Grodzisku powstało wiele nowych obiektów. We wrześniu br. została otwarta Hala Widowiskowo-Sportowa z obserwatorium astronomicznym, która umożliwia organizowanie wielkich koncertów, wystaw czy zawodów. W parku miejskim powstała tężnia z solanką z Ciechocinka, a już wkrótce zostanie otwarta obwodnica zachodnia, której jeden odcinek już oddano do użytkowania.
Innowacyjnie i kreatywnie
W tym roku Grodzisk Mazowiecki otrzymał także wyróżnienie w kategorii gmina wiejsko-miejska za projekt „Rewizor” w konkursie Innowacyjny Samorząd 2022 Serwisu Samorządowego PAP. Przedmiotem konkursu były zrealizowane przez gminy i powiaty projekty, a głównymi kryteriami oceny – nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań. Wśród 10 wyłonionych miast znalazły się tylko trzy gminy z województwa mazowieckiego: Kozienice, Grodzisk Mazowiecki i Piaseczno.
Ratusz finalistą konkursów
Gmina otrzymała również nagrodę I stopnia w konkursie Budowa Roku 2021 organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa za realizację budynku administracyjno-biurowego: „Centrum Administracyjno-Informacyjne, Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Przeciwdziałaniu Wykluczeniu Społecznemu – siedziba Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim przy ul. T. Kościuszki 12A” oraz tytuł BUDOWA XXI w. w kategorii „Przestrzenie Administracyjno-Biurowe” w prestiżowym konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
Grodziski Ratusz wyróżnia się tym, że jest półkolisty i przeszklony niemal w całości – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Jednocześnie spełnia najwyższe standardy estetyczne i funkcjonalne. Jest także przygotowany do obsługi osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Budynek wyposażono w panele fotowoltaiczne i solary.
Prawdziwy Symbol
Niedawnym ważnym wyróżnieniem przyznanym Grodziskowi Mazowieckiemu był tytuł Symbolu Polskiej Samorządności 2022. Przyznając tytuł po raz siódmy z rzędu kapituła programu podkreślała, że właśnie ta gmina jest najlepszym odzwierciedleniem idei programu: wyszukiwaniu i nagradzaniu podmiotów, które powinny stać się wzorem do naśladowania. I zdecydowanie z Grodziska warto brać przykład.
Anna Knapek