Duże zapotrzebowanie przemysłu na przyjazne środowisku naturalnemu rozwiązania w obszarze budownictwa stały się inspiracją dla projektu nr LIDER/25/119/L-12/20/NCBR/2021 pn.: „Materiały termoizolacyjne dla budownictwa wytwarzane z wykorzystaniem biomasy”, realizowanego przez dr. inż. Waldemara Perdocha z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Obecnie sporym problemem w przemyśle budowalnym jest brak materiałów termoizolacyjnych, które będą miały pochodzenie w pełni naturalne. Nawet jeśli zdecydujemy się na wybór drewna jako głównego materiału konstrukcyjnego, wciąż izolować możemy je głównie materiałami syntetycznymi, np. styropianem lub pianami PUR. Celem projektu zespołu kierowanego przez dr. inż. Waldemara Perdocha jest opracowanie płytowego materiału termoizolacyjnego, który będzie lekki (o gęstości poniżej 200kg/m3) i wytworzony z materiałów ubocznych produkcji agrotechnicznej lub leśnej. Największym wyzwaniem, jakie stoi przed badaczami, jest opracowanie spoiwa dla cząstek lignoceluluzowych, które będzie miało pochodzenia naturalne.
– Zależało mi na stworzeniu materiałów termoizolacyjnych, które w pełni będą wpisywały się w założenia zrównoważonego rozwoju i gospodarki niskoemisyjnej. Obecnie używane są do tego kleje syntetyczne, które mogą utrudniać recykling. W projekcie opracowujemy natomiast spoiwa, które zapewniają całemu układowi w pełni naturalne pochodzenie, a zatem możliwy będzie pełen recykling. Bazą do wytwarzania wyżej wspomnianych spoiw są m.in. skrobia oraz lignina – wyjaśnia dr inż. Waldemar Perdoch, kierownik projektu.
Wszystkich zainteresowanych śledzeniem wyników opisywanego projektu zachęcamy do śledzenia strony www.timat.org.pl.